Pär Nuder, född 1963, har sedan den tidiga 20-årsåldern haft stort inflytande i olika socialdemokratiska regeringar och i partiet.
Som 14-åring gick han med i SSU, och inledde snart på allvar sin politiska karriär som kommunpolitiker i Österåker, något som varade i tolv år.
Redan som 22-årig juridikstuderande handplockades han som sakkunnig hos dåvarande justitieministern Sten Wickbom. Två år senare, 1987, blev hans namn för första gången känt för en större allmänhet då han lämnade justitiedepartementet samtidigt med att Sten Wickbom tvingades avgå på grund av att spionen Stig Bergling rymt under en permission.
Pär Nuder hamnade snabbt i Statsrådsberedningen, statsministerns kansli, där han var politisk sakkunnig under Ingvar Carlsson från 1988 och till 1991 då socialdemokraterna förlorade valet.
Politiskt sakkunniga blir inte alltid kända. Men som 27-åring blev sakkunnige Nuder åter uppmärksammad i medierna. Han och dåvarande statssekreteraren Kjell Larsson hade lunchat på Café Operas uteservering och glömt några politiskt heta papper på bordet. De var skrivna av Pär Nuder och innehöll mindre smickrande omdömen om några ministrars arbete. De hamnade hos Aftonbladet, slogs upp stort, vållade viss uppståndelse och några ömma statsrådstår, i alla fall under några dagar i augusti 1990.
När partiet återtog regeringsmakten 1994 valdes Pär Nuder för första gången in i riksdagen. Men det fanns också åter en plats för honom i Statsrådsberedningen under Ingvar Carlssons sista år som statsminister.
Först som politiskt sakkunnig, men från 1997, året efter att Göran Persson tagit över som partiledare och statsminister, blev Nuder statssekreterare i Statsrådsberedningen och Göran Perssons högra hand. Den funktionen blev ännu tydligare när Nuder fem år senare utnämndes till samordningsminister. 2004 blev han finansminister, en post han hade fram till valförlusten 2006.
Pär Nuder är i dag riksdagsman och sitter på ett mandat i Stockholms län. Han är vice ordförande i riksdagens finansutskott och ledamot i Krigsdelegationen. Han sitter också i det socialdemokratiska partiets maktcentrum, partiets verkställande utskott, VU.