Vem ska ta över som Socialdemokraternas partiledare efter Mona Sahlin? Den senaste tiden har varit präglad av åtskilliga rykten. Enligt SVT:s Rapport har Håkan Juholt tillfrågats av valberedningen om han ställer upp som partiledarkandidat.
När DN.se frågar Socialdemokraternas presschef Fredrik Kornebäck om Juholt är tillfrågad av valberedningen blir svaret kort.
– Valberedningen har inget att säga utåt just nu om sitt arbete, säger Fredrik Kornebäck.
DN.se har under onsdagskvällen utan framgång försökt komma i kontakt med Håkan Juholt och valberedningens ordförande Berit Andnor.
SVT:s Rapport rapporterar också att valberedningen kallat Socialdemokraternas 26 distriktsordförande till ett möte i riksdagshuset på torsdagsförmiddagen.
Ryktena om vad som just nu pågår inom valberedningen hos S är många. Under vintern har flera av de tilltänkta kandidaterna till ny partiledare gå ut med att de inte är intresserade. Tidigare har bland annat Tomas Eneroth, Ulrica Messing och Pär Nuder sagt nej – och nu sällar sig alltså även Leif Pagrotsky till denna skara.
Kvar finns nu Mikael Damberg, Thomas Östros, Sven-Erik Österberg och Håkan Juholt, uppger TT.
Enligt uppgifter till TT ligger just nu Thomas Östros bäst till. Mikael Damberg har många entusiastiska anhängare, men också starka fiender som inte vill ha honom. Ungefär samma distrikt som säger nej till Damberg vill inte heller ha Östros, men motståndet mot honom är inte lika starkt.
Sven-Erik Österberg finns hela tiden med i bakgrunden som ett enande namn, medan Håkan Juholt kastades in av distrikt som inte vill ha Damberg, när Eneroth sade nej.