Hårdare krav på lärare i ny skollag

Publicerad 2009-12-15 12:34

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Fast anställda lärare ska vara behöriga. Det framgick när utbildningsminister Jan Björklund (FP) på tisdagen presenterade lagrådsremissen om ny skollag.

– Ingen av oss vill bli opererade av en obehörig läkare. Våra elever ska inte undervisas av obehöriga lärare, sade Björklund på en presskonferens i regeringskansliet.

Om det råder brist kan en obehörig anställas i ett år.

Den nya lagen ersätter 1985 års skollag, som enligt ministern "utarbetades på 1970-talet i '1968 års anda', utan tydligt kunskapsfokus".

I den gamla skollagen fanns många kryphål vad beträffar behörighet. Därför är var tionde fast anställd lärare i dag obehörig, sade Björklund.

Den nya skollagen täcker utbildning från förskola till vuxenutbildning. Den innebär också att reglering samlas på ett ställe, och gäller för såväl allmänna som enskilda skolor.

Skollagen har "moderniserats genom att förenklas och förtydligas samt bättre anpassas till ett målstyrt skolväsende och till den ansvarsfördelning som råder mellan stat och kommun", enligt regeringen.

I det förslag som nu går till lagrådet saknas avsnitt om en eventuell lärarlegitimation. Utbildningsministern har heller inte för dagen ett färdigt förslag om den nya lärarutbildningen. De frågorna har skjutits upp och kommer i ett förslag i februari enligt Björklund.

Lärarlegitimation är ett av alliansens vallöften, men på frågan om det blir ett förslag i vår svarade Björklund:

– Vi återkommer i den frågan.

Stora delar av regeringens förslag till ny skollag får godkänt, men det finns också oroande inslag, säger socialdemokraternas skolpolitiske talesperson Marie Granlund.

Till de delar som får godkänt av S hör förslaget om att återinföra lektorer inom alla delar av skolväsendet. Däremot vänder man sig emot förslaget att införa betygsliknande skriftliga omdömen redan i förskoleklassen.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Webb-TV

David Lindgren och Ulrik Munther i final

David Lindgren och Ulrik Munther blev vinnarna i Melodifestivalens andra deltävling. Båda nu klara för final i Globen. DN.se:s direktrapportering.

Underdog och barnfavorit till final. Se webb-tv med segerjublet.

Hanna Fahl festivalbloggar. Direkt från vimlet och minglet i Göteborg.

Foto: AP

När McDonalds bet sig rejält i svansen

Indragen reklam. McDonalds försökte tona ned farorna med friterad kyckling. Det gick inte så bra. Man fick rejält med skäll.

Foto: TG5 / AP

Video: Kaptenen oberörd när ”Costa Concordia” gick på grund

En videoinspelning inifrån bryggan i det olycksdrabbade italienska fartyget ”Costa Concordia” har nu offentliggjorts. Se webb-tv.

Sportlov med hög lavinfara

Ny form av prognoser. Den första sportlovsveckan inleds med betydande lavinfara i en stor del av fjällen. Störst är risken i Vindelfjällen och Tärnafjällen.