Socialdemokraterna

Joker kvar i jakten på S-ledare

Publicerad 2011-03-10 06:27

Foto: Bertil Ericson / Scanpix Håkan Juholt intervjuas utanför S riksdagskansli i Stockholm efter ett möte med socialdemokraternas valberedning den 1 mars.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Pär Nuder vägrade, Margot Wallström ville inte och nu senast sa Leif Pagrotsky nej. Efter fyra månaders cirkus närmar sig partiledarjakten i Socialdemokraterna sitt slut. Klockan tickar och med två veckor kvar finns jokern Håkan Juholt med bland favoriterna.

I går satt valberedningen i möte stora delar av dagen, precis som den gjort hela veckan.

Valberedningen tänker stanna i Stockholm tills partiledarfrågan är löst. Distriktsordföranden och andra S-källor som DN talat med gör bedömningen att arbetet befinner sig i slutskedet och att ett förslag kommer i dag eller i morgon.

Leif Pagrotsky, som lanserats av sju distrikt i Västsverige, gjorde i går klart att han inte står till förfogande. Efter det beskedet har det utkristalliserat sig två huvudfavoriter: Håkan Juholt och Thomas Östros.

Håkan Juholt steg på allvar fram som en kandidat i mitten av förra veckan. Efter att valberedningen kört fast lanserades han av distrikten i sydöstra Sverige och gjorde sig själv helt oanträffbar.

Sedan dess har han, enligt vad DN erfar, fått stöd i några av de distrikt i väst som hade Leif Pagrotsky som förstanamn.

Enligt SVT:s Rapport har Juholt också fått en fråga från valberedningen om han står till förfogande.

Håkan Juholt är inte sina anhängares förstaval, de har redan hunnit avverka såväl Pär Nuder som Tomas Eneroth. Många i partiet ställer sig frågande till Håkan Juholts kandidatur.

– Med all respekt för Håkan Juholt, men jag tror att det mer handlar om att blockera andra lösningar, säger Lars Stjernkvist, kommunalråd i Norrköping och tidigare partisekreterare.

Thomas Östros har sina stödtrupper i landets mellersta eller norra delar. Hans riktigt entusiastiska anhängare är dock få.

Östros finns med på många distrikts listor över tänkbara partiledare, men är sällan toppnamnet. Att många i partiet kan stå ut med honom som partiledare är Thomas Östros största chans.

– Stödet för Östros är faktiskt förvånansvärt stort, säger en socialdemokrat i motståndarlägret.

Men läget i partiet är minst sagt förvirrat. Den senaste tiden har det varit svårt ens för initierade socialdemokrater att förstå vilken kandidat som ligger bäst till.

Sven-Erik Österberg eller Mikael Damberg är fortfarande med i matchen.

Om Håkan Juholts och Thomas Östros anhängare blockerar varandra kan Österberg, som i dag fyller 56 år, bli kompromissen som når hela vägen till partiledarjobbet.

För Mikael Damberg ser det däremot tufft ut om inte valberedningen väljer en föryngringslinje och kör över stora delar av partiet.

Källor i både partiets höger- och vänsterfalang säger till DN att motståndet mot honom är starkare och mer personligt än någon hade trott på förhand.

Lars Stjernkvist är orolig för att den öppna kritiken mot vissa kandidater ska leda till långsiktig intern splittring.

– Jag hoppas att det inte ska gå så långt. Men det är illa nog det som hänt och att valberedningen haft sådan kramp.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 22 9 tweets 13 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så smälter Loreen segern.

Ifrågasätter svenskheten. Björn Söder-utspel kritiseras. 87 22 tweets 65 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 155 9 tweets 146 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 24 7 tweets 17 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: Scanpix

Coop återkallar färs och hamburgare

Risk för salmonella. Coop återkallar nötfärs, blandfärs och hamburgare av det egna märket Coop.

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 11 2 tweets 9 rekommendationer

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 142 31 tweets 111 rekommendationer

”Att flytta är ingen stor sak.” Regeländringen välkomnas.