Klent med kunskap bland unga väljare

Publicerat 2008-01-16 19:26

När svenska folket gick till val 2006 ledde det till maktskifte. I den mån en del väljare nu insåg det.

De visste inte så noga, visar det sig. En stor del av väljarna kände inte till vilket parti som satt i regeringen vid valet, enligt den väljarundersökning som professor Sören Holmberg vid Göteborgs universitet lett.

Väljarna hade också dålig kunskap om hur stor arbetslösheten i Sverige var.

- Det var stora delar av valmanskåren som tyckte att arbetslösheten var betydligt större än vad den var och som inte på en enkel kunskapsfråga kunde identifiera att vi hade en socialdemokratisk regering, säger Holmberg till Sveriges Radios Ekoredaktion.

Enligt honom spelar okunnigheten en stor roll vid de allmänna valen. Av de kunniga väljarna röstar fler med folkpartiet och moderaterna och fler av de okunniga röstar med socialdemokraterna.

Dessutom avstår okunniga oftare från att rösta än de kunniga.

I undersökningen noterade man också att det finns stora skillnader mellan äldre och yngre i vad mån de känner till rikspolitiker. Karin Pilsäter till exempel, vilket parti tillhör hon?

- Det var omkring en tredjedel som visste att hon var folkpartist, och bland förstagångsväljarna två procent tror jag, säger Sören Holmberg.

Han konstaterar att förstagångsväljarna ofta är väldigt okunniga om politiken. Mest kan de äldre väljarna.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Döda soldaterna på väg hem

Lyfte på morgonen. Flygplanet med kvarlevorna av de ihjälskjutna svenskarna väntas till Sverige under onsdagen. 18

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 145

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 12

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

160 befaras döda i afghanska laviner Foto: Altaf Qadri

160 befaras döda i afghanska laviner

Fast i biltunnel. Lavin gjorde vägen oframkomlig i Salangpasset. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området.

Norstedts lanserar läsplatta

Färdigladdad med böcker. Nordstedts Förlag börjar i dag att sälja läsplattor tillsammans med nätbokhandelsföretaget Bokus. 14

Nya Ipad.

Nya Ipad. Apples läsplatta ska rädda mediebranschen. 29

Tid för e-boken?

Tid för e-boken? Hur mår den digitala bokmarknaden? 119

400 000 bilar återkallas

400 000 bilar återkallas

Honda har problem med krockkudde. Problemen kopplas ihop med elva skadade och ett dödsfall i trafiken.

DN:s motorreporter Lasse Swärd:

DN:s motorreporter Lasse Swärd: Varumärkena tål smällen.

Toyota stäms.

Toyota stäms. Miljontals bilar åter- kallade efter gas- och bromsproblem. 8

”Janukovytj tvingas kompromissa” Foto: Efrem Lukatsky / AP

”Janukovytj tvingas kompromissa”

DN:s Ingmar Nevéus om Ukrainas val. Allt tyder på att Julia Tymosjenko nu viker ner sig efter den knappa valförlusten. 17

Valet 2010

Borg spiller kaffe. Borg spiller kaffe.

Minnesvärt från mandatperioden

DN.se har botaniserat på Youtube. Se Ohlys långfinger, Borgs kaffespill och andra politiska höjdpunkter som fångats på film.

Opinionen sedan 2006.

Opinionen sedan 2006. Historisk vändning krävs för borgerlig seger.

Följ valet på DN.se!

Följ valet på DN.se! Björn Hedensjö skriver på redaktionsbloggen.

Vad har hänt sedan 2006? Foto: Maja Suslin / Scanpix

Vad har hänt sedan 2006?

Tolv frågor om stridsämnena i svensk politik sedan förra valet. Testa dina kunskaper.

Vad tänker du rösta på i riksdagsvalet?

Se resultat

Recept

Fransk läckerhet

Citronpaj. En pajbotten fylld av len, syrlig citronkräm och på toppen frasig maräng. Oemotståndligt!

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Burkens värde höjs 100 procent.

Burkens värde höjs 100 procent. Panten blir en krona jämt. 18

Skrikare.

På Stan Den fins­ka manskören Huutajat jobbar med kraft och decibel. Skrikare.

Comeback i småbils- klassen.

Comeback i småbils- klassen. Nya Audi A1 med små, snåla motorer i en sportig inramning.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 11