Sänkt sjukpenning

Kombination av morot och piska

Publicerat 2007-09-13 10:11

Henrik Brors, chef för DN:s politikredaktion, svar på tre frågor om den nya sjukförsäkringen.

Vad innebär de här regeringsförslagen för de långtidssjukrivna?

- Det är en kombination av morot och piska, och det är fortfarande rätt oklart hur de nya förslagen kommer att fungera.

- Men det viktiga är att det här är första gången som politiker och myndigheter börjar ta itu med den katastrof med växande antal långtidssjukskrivna och förtidspensionerade som tillåtits växa fram sedan 1990-talet. Hundratusentals människor har fått gå sjukskrivna och sedan förtidspensionerats efter ett par år med mycket låg ersättning utan att ha fått någon verklig hjälp. Bland dem finns också tusentals unga människor, som riskerar att aldrig komma åter i arbetslivet.

Men nu vill regeringen sänka ersättningarna till dem?

- Ja, för dem som är långtidssjukskrivna ska ersättningen uppenbarligen sänkas från 80 till 75 procent efter ett år. Det har varit en lång dragkamp mellan de borgerliga partierna, där moderaterna också velat införa fler karensdagar medan folkpartiet hållit emot och tidigare lovat att förhindra sänkta ersättningsnivåer.

- Den förra regeringen försökte öka pressen på de sjukskrivna med ökad kontroll av Försäkringskassan, och det har den här regeringen fortsatt med och skärpt.

Politikerna pekar på utredningar som visar att ökad kontroll och sänkta ersättningsnivåer får fler att återgå i arbete, men det leder samtidigt till att de sjuka känner sig jagade och inte upplever det som att myndigheterna vill hjälpa dem.

Kan det här paketet hjälpa fler långtidssjuka?

- Det är svårt att säga eftersom det är oklart hur sjukvården och Försäkringskassan ska kunna sätta in åtgärder redan efter tre månader, och vad som då ska hända. I dag är väntetiderna halvårslånga eller årslånga för många sjuka och funktionshindrade på Försäkringskassan.

- Det är i alla fall klart att pressen ökar på de sjuka, men förhoppningsvis också på företag, sjukvård och Försäkringskassan, för att försöka minska antalet sjukskrivna och förtidspensionerade.

- Men det stora problemet är att ingen vet om de här åtgärderna hjälper för att få tillbaka de hundratusentals som redan hamnat utanför arbetsmarknaden, eller om det bara leder till att många av dem bara känner sig ytterligare pressade och ännu mer åsidosatta av samhället.

Läs mer: "Ingen reform - renodlat sparpaket"

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

”Nej till fri etablering av vårdcentraler”

De rödgröna i Stockholm presenterar alternativ vårdmodell. ”De borgerliga tar inte hänsyn till att ohälsan varierar mycket inom länet.” 7

DN Debatt. ”Här är vårt alternativ till Filippa Reinfeldts Vårdval.” 43

Är det rätt att stoppa den fria etableringen av vårdcentraler?

Se resultat

AFGHANISTAN

Döda soldaterna på väg hem

Lyfte på morgonen. Flygplanet med kvarlevorna av de ihjälskjutna svenskarna väntas till Sverige under onsdagen. 26

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 149

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 16

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

160 befaras döda i afghanska laviner Foto: Altaf Qadri

160 befaras döda i afghanska laviner

Fast i biltunnel. Lavin gjorde vägen oframkomlig i Salangpasset. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området.

Läsplattorna har landat

Igår fanns det inga svenska läsplattor. Idag lanseras två samtidigt. Norstedts Förlag säljer sin platta på nätbokhandelsföretaget Bokus. Bonnierförlagens pryl säljs på Adlibris. Cybook och Letto. 27

Nya Ipad.

Nya Ipad. Apples läsplatta ska rädda mediebranschen. 29

Tid för e-boken?

Tid för e-boken? Hur mår den digitala bokmarknaden? 119

400 000 bilar återkallas

400 000 bilar återkallas

Honda har problem med krockkudde. Problemen kopplas ihop med elva skadade och ett dödsfall i trafiken.

DN:s motorreporter Lasse Swärd:

DN:s motorreporter Lasse Swärd: Varumärkena tål smällen.

Toyota stäms.

Toyota stäms. Miljontals bilar åter- kallade efter gas- och bromsproblem. 8

Valet 2010

Borg spiller kaffe. Borg spiller kaffe.

Minnesvärt från mandatperioden

DN.se har botaniserat på Youtube. Se Ohlys långfinger, Borgs kaffespill och andra politiska höjdpunkter som fångats på film.

Opinionen sedan 2006.

Opinionen sedan 2006. Historisk vändning krävs för borgerlig seger.

Följ valet på DN.se!

Följ valet på DN.se! Björn Hedensjö skriver på redaktionsbloggen.

Vad har hänt sedan 2006? Foto: Maja Suslin / Scanpix

Vad har hänt sedan 2006?

Tolv frågor om stridsämnena i svensk politik sedan förra valet. Testa dina kunskaper.

Vad tänker du rösta på i riksdagsvalet?

Se resultat

Recept

Fransk läckerhet

Citronpaj. En pajbotten fylld av len, syrlig citronkräm och på toppen frasig maräng. Oemotståndligt!

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Burkens värde höjs 100 procent.

Burkens värde höjs 100 procent. Panten blir en krona jämt. 26

Skrikare.

På Stan Den fins­ka manskören Huutajat jobbar med kraft och decibel. Skrikare.

Comeback i småbils- klassen.

Comeback i småbils- klassen. Nya Audi A1 med små, snåla motorer i en sportig inramning.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 11