V-kongressen 19-22/2

Kongressen ett bakslag för v:s förnyare

Publicerad 2004-02-21 07:20

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Vänsterpartiets kongress antog efter midnatt till lördagen nytt partiprogram och valde ny partistyrelse. Båda blev svåra bakslag för vänsterpartiets förnyare.

Besvikelsen var stor bland vänsterpartiets förnyare på lördagen. De anser att Lars Ohly nu i praktisk handling måste visa att alla är välkomna att arbeta i partiet.

Varken Johan Lönnroth eller Alice Åström lyckades ta sig in i den nya partistyrelsen. De två hamnade precis utanför med 98 respektive 102 röster. Staffan Norberg, kommunalråd i Södertälje och som ingått i partiets högsta ledning, det verkställande utskottet, fick bara 62 röster och riksdagsledamoten Karin Svensson Smith, v-förhandlare och orädd kritiker, fick 70 röster.

Av de 22 ledamöterna i partistyrelsen finns nu mindre än en handfull som kan sägas ha goda kontakter med dem eller förespråka deras linje. Riksdagsledamoten Anders Wiklund hoppade redan före omröstningen av i protest. Han fanns med på valberedningens majoritetsförslag men ansåg inte att det var mödan värt att fortsätta arbetet i partistyrelsen, eftersom motsättningarna är så stora.

Partiets nyvalde ordförande Lars Ohly beklagade vid en presskonferens att Johan Lönnroth inte röstats in. Han ansåg att partistyrelsen hade fått en stor bredd, men kunde förstå om vissa är besvikna.

Före omröstningen varnade Stefan Björling för att partiet är på väg att kantra och ta flera steg bakåt.

På fredagen fattades med en stor majoritet beslut om att det i partiprogrammet ska slås fast att vänsterpartiet ska verka för ett svenskt utträde ur EU. Programkommissionen hade försökt att förena de olika sidorna i partiet genom att mer passivt skriva in i programmet att ett svenskt utträde kan vara ett led i en process. Men den kompromissen fick ett rungande nej.

Visionen om det klasslösa samhället blir kvar, liksom stödet för civil olydnad och att kollektivavtal ska gälla även för arbetskraft i utländska entreprenader.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Två personer döda i södra Stockholm

Polis åkte på bråk – hittade två avlidna. Två personer påträffades på onsdagen döda i en lägenhet i Botkyrka, söder om Stockholm.

Webb-TV

Just nu: S kräver svar om Palestina

Direktsändning utrikesdebatten i riksdagen. Carl Bildt presenterar utrikesdeklarationen och debatterar den med övriga partier i riksdagen.