Svensk vapenexport

KU skyndar på Saudianmälan

Uppdaterad 2012-03-15 12:30. Publicerad 2012-03-15 11:50

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Konstitutionsutskottet, KU, kommer att skynda på ärendet om vapenfabriken i Saudiarabien, men det kommer inte att hinnas med till det KU-betänkande som kommer i maj.

Konstitutionsutskottet har diskuterat möjligheten att behandla ärendet om Saudivapnen skyndsamt. Det har talats om ett ”snabbspår”. På torsdagen beslutade utskottet att man ska påbörja granskningen så snart som möjligt.

– Några snabbspår finns inte i KU. Det tar den tid det tar. Men det vi har beslutat i dag är att så snart kansliet har resurser ska vi påbörja granskningsärendet, säger KU:s ordförande Peter Eriksson (MP) till DN.se.

– Vi bedömer att det kommer att ta rätt lång tid innan det är färdigt eftersom det innehåller sekretessuppgifter och en lång rad andra uppgifter som kan vara besvärliga.

Erikssons bedömning är att granskningen sätter i gång under våren. Men det kommer inte att hinnas klart till det betänkande KU lägger i maj månad.

– Men på det här sättet kommer det inte att dröja ett helt år innan KU påbörjar granskningen. Det var det jag personligen var orolig för, att KU ställer sig vid sidan av och bli irrelevant i en viktig politisk fråga.

KU har inte diskuterat själva sakfrågan under torsdagens möte, enligt Eriksson, bara huruvida granskningen ska skyndas på.

Det var det miljöpartistiska språkröret Gustav Fridolin som KU-anmälde det uppmärksammade fallet med vapenfabriken i Saudiarabien. Fridolin vill ha klarhet i vad försvarsminister Sten Tolgfors och regeringen visste och vilka regeringsbeslut som finns.

– Det finns flera uppgifter som omöjligen kan vara sanna samtidigt. De handlar om när och vilken information regeringen fick, vad besluten inneburit och FOI:s agerande. Det är när uppgifterna går isär som behovet av granskning uppstår, säger Fridolin, som är nöjd med torsdagens KU-beslut.

– Det här var det enda rimliga. Det är bra att granskningen nu kommer i gång. Sedan är den ju färdig när den är färdig, säger Gustav Fridolin.

Anser du att försvarsministern borde avgå?

– Vi har hela tiden krävt en granskning och vi är glada att den kommer i gång.

– Sedan är det uppenbart att de senaste dagarnas turer där olika och motstående information staplats på varandra, har skadat hans förtroende.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto:Scanpix

Bröt ut vid midnatt. I stort sett all busstrafik i Stockholms innerstad, Södertälje, Solna/Sundbyberg, Sollentuna och Umeå ställs in.

Så drabbas du av strejken. Lista på alla linjerna som påverkas. 8 2 tweets 6 rekommendationer 0 rekommendationer

Ny lag otillräcklig. 617 fall av sexuell grooming har polisanmälts, men bara fem fall har lett till en fällande dom. Det visar en kartläggning gjord av Brå.

Camilla, 13: Jag har lärt mig att aldrig lämna ut uppgifter om mig själv.

 
Foto:Ewen MacAskill/The Guardian/Reuters

Uppger isländska tidningen Fréttablaðið. Edward Snowden har lagt ut en trevare om politisk asyl på Island, via Wikileaks talesperson i landet.

FBI: Övervakningen stoppade attentat mot börsen i New York.

Edward Snowdens pappa: Släpp inte mer information. 2 1 tweets 1 rekommendationer 0 rekommendationer

MI5 spionerade på allierade. Senaste uppgifterna från Snowden. 11 6 tweets 5 rekommendationer 0 rekommendationer

premium Visslaren huvudvärk för Kina. Men kan vara en värdefull källa.

Det har Facebook lämnat ut. Redovisar uppgifter efter skandal. 8 0 tweets 8 rekommendationer 0 rekommendationer

14-procentigt i butik. Matlagningsvin klassat som alkoholhaltigt preparat ska vara saltat och pepprat på ett sådant sätt att det är odrickbart.

Annons:

Läs om hur Spotify erövrade världen

Teckna prenumeration! Hela Dagens Nyheter i din mobil, surfplatta eller dator.

Annons:
Annons:
Annons:
Annons: