Efter tsunamin
Lars Danielsson avgår
Publicerat 2006-08-30 16:26
Lars Danielsson avgick på onsdagen från sin tjänst som chef för statsrådsberedningen. Statsminister Göran Persson beklagade Danielssons avgång, även om han inte gjorde något för att övertala honom att stanna. Bilden är tagen vid ett möte i EU-nämnden i december 2005.
Sven-Erik Sjöberg
Lars Danielsson avgår från sin tjänst som chef för statsrådsberedningen. Det meddelade statsminister Göran Persson på onsdagen.
Relaterade artiklar
- Kommentarer
- Reinfeldt: "Makten skyddar sig själv"
- Tidigare artiklar
- JO kritiserar Danielsson
Efter tsunamin
- Fakta
- Tsunamin - tidsaxel
- Katastrofkommission
- Tsunamibandens ansvarige känner lättnad
- Kommissionen uppges kritisera Danielsson
- Tsunamidygnet granskas igen
- Fp kräver ny KU-granskning
- Alla tsunamiband har återfunnits
- Regeringen polisanmäler saknade band
- Regeringskansliet raderade Danielssons samtalslistor
- Telefondata raderade i förtid hos regeringen
- Pellnäs kräver svar av JO
- Danielsson har varit duktig på att bära hundhuvudet
- Ett år efter
- Svårt spåra skadade i tsunamin
- "Julen är raderad ur almanackan"
- Richard kan inte glömma sveket
- 543 ljus brann för de döda
- Vågens väg timme för timme
- Läsarreaktioner
- Läsarreaktioner efter Katastrofkommissionens rapport
- Berättat för DN
- Hans dagbok från tsunamin blev en del av rapporten
- Kultur
- Bodil Malmstens dikt "Sorg"
Enligt Persson var det JO:s rapport om Danielsson, som offentliggjordes i tisdags, som avgjorde saken.
- Den är naturligtvis graverande för Lars Danielssons del, sade Göran Persson som berättade att han samma dag talat med Danielsson.
- Han har meddelat mig att han vill frånträda sin befattning som chef för statsrådsberedningen. Det har jag accepterat att han gör, fortsatte Göran Persson.
Göran Persson beklagade Danielssons avgång, även om han inte gjorde något för att övertala honom att stanna.
- Det är en person som är utomordentligt kompetent i utrikesfrågor. Jag utgår från att vi kommer att fortsätta använda honom i dessa sammanhang.
Danielsson tog en time-out från sin tjänst den 17 maj och skulle enligt de ursprungliga planerna ha återgått i tjänst nu på måndag.
Justitieombudsmannen Nils-Olof Berggren kritiserade i sin rapport Lars Danielsson skarpt för hans agerande i samband med katastrofkommissionens granskning av regeringens krishantering efter tsunamikatastrofen 2004.
Inför kommissionen påstod Danielsson att han tre gånger under annandagen det året talade i telefon med UD:s kabinettssekreterare Hans Dahlgren. Men det förnekades av Dahlgren, som bevisade sina ståndpunkter med hjälp av samtalslistor från sin teleoperatör.
När Danielsson inte lyckades förklara sig blev hans ställning till slut ohållbar. Justitieombudsmannen började på eget initiativ granska Danielssons agerande, och även om han inte kunde påstå att Danielsson begått tjänstefel blev kritiken hård.
Lars Danielsson förtjänar kritik för bristande noggrannhet, skrev JO som slog fast att han med sin "uppenbara ovilja eller oförmåga att bidra till ett klarläggande" försvårade katastrofkommissionens arbete.
Under Danielssons ledighet har Jan Larsson, också han statssekreterare, vikarierat som chef för statsrådsberedningen. På Danielssons jobb som ansvarig för utrikesfrågorna har en annan statssekreterare vikarierat: Lars-Olof Lindgren som annars arbetar på näringsdepartementet.
Tills vidare blir det sannolikt Jan Larsson som tar över den känsliga uppgiften att vara statsministerns närmaste medarbetare.
Lars Danielsson har en ordinarie tjänst som ambassadör vid utrikesdepartementet. Det är dock ännu oklart när han återvänder till ett arbete och i så fall till vilket. Men det blir inte till statsrådsberedningen.
Läs mer: Svårt spåra skadade i tsunamin
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Boka billigt hotell här
BOKA - Vi hjälper dig hitta det bästa hotellet i ditt resmål.
-
Sista-Minuten-Hotell i Paris
750:-/natt/dubbelrum inkl. frukost i centrala Paris.














