Lugn debatt när EU-positiva i MP ville gå längre

Publicerad 2009-05-15 19:07

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Miljöpartiet slopade i höstas sitt krav på utträde ur EU. Nu vill en liten grupp ta ett steg längre och gå till val den 7 juni på endast de mer EU-positiva europeiska gröna partiernas gemensamma valmanifest, "En New Green Deal för Europa".

På fredagen diskuterade MP: s kongress i Skövde partiets förslag till valmanifest.

Grön Ungdoms Christian Valtersson, 26:e namn på MP:s valsedel till parlamentet, hörde till dem som ville skrota hela det egna manifestet.

Det innehåller för många frågor som inte avgörs av parlamentet, argumenterar han och nämnde som exempel nej till Lissabonfördraget och nej till euron.

- Om vi påstår något annat så hycklar vi, sade han i debatten.

Även ombud från Malmö, som väckt förslaget att skrota det egna manifestet, argumenterade för.

- Partistyrelsen försöker gömma det i ett hörn, sade Christina Skog, Malmö.

Miljöpartiets språkrör Peter Eriksson har varit med om att ta fram det de grönas gemensamma manifest. Tack vare att utträdeskravet slopats och att manifestet koncentrerats på grundläggande frågor kan MP ställa upp på det gemensamma programmet, vid sidan om det egna.

- Vi har stöd från alla de gröna att driva vår egen politik där utöver. Vi har en rad frågor där vi är mer radikala, sade han i debatten.

- Vi är ju mer kritiska till överstatlighet. Vi är till exempel emot Lissabonfördraget, medan Tysklands Gröna är för, säger han.

Bara 45 minuter hade avsatts till EU-debatten, som blev en lugn tillställning. Ingen krävde att MP skulle fortsätta driva utträdeskravet.

Några ville dock att MP ska lyfta upp fildelningsfrågan mer. Redan under 2006 års valrörelse ville MP avkriminalisera fildelning och modernisera upphovsrätten.

- Det är strategiskt viktigt för att vi inte ska tappa i valet, argumenterade Mattias Stenberg från Norrköping, och varnade för opinionsframgångarna för det nya Piratpartiet.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Charterbolagen Apollo, Solresor och Fritidsresor drabbas.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. Unionen nobbade medlarnas bud. På tisdagen bryter därför strejk ut mot flera av charterbolagens flygbolag.

Foto: Scanpix

”Två droppar kan döda en människa”

Breivik berättar om sina planer för polisen. Massmördaren Anders Behring Breivik tänkte fylla kulorna med rent nikotin – men han ändrade sig.

Breivik ska tvångsundersökas. Expertis ska granska hans tillstånd.

Breivik i rätten. Anhöriga hånskrattade åt honom.

Foto: Scanpix Rätt sorts plast i plånboken.

Spara tusenlappar med rätt kontokort

Krångligt med kontokort. Genom att jämföra villkoren och ha flera kort kan du tjäna åtskilliga tusenlappar. DN jämför bästa kortet för barnfamiljen.

Viktigast när du väljer kort. Fyra punkter att hålla koll på.

Foto: Scanpix Vargar på Skansen i Stockholm.

Ny lag kan stoppa utsättning av varg

Naturvårdsverket är bekymrat. En ny lag riskerar att stoppa regeringens planer på att sätta ut vargvalpar från djurparker i det vilda.

Foto: Scanpix

Hanna Falk har drabbats av twar

Säsongen över för längdsprintstjärnan. ”Nu vet jag varför jag varit sjuk, energilös och inte kunna prestera i skidspåret” skriver hon på sin hemsida.