M största parti – S backar

Uppdaterad 2010-12-08 12:22. Publicerad 2010-12-08 09:35

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Moderaterna är Sveriges största parti med 32,4 procent av väljarstödet och Socialdemokraterna har 29 procent. Det visar SCB:s stora väljarundersökning.

Partisympatiundersökningen visar att ett riksdagsval i november skulle ge regeringspartierna (C+FP+M+KD) 49,3 procent av rösterna. De rödgröna partierna (S+V+MP) skulle få 42,5 procent. Sverigedemokraterna skulle få 6,7 procent och övriga partier 1,5 procent av rösterna.

Det skriver SCB i ett pressmeddelande. Statistiska centralbyrån skriver att regeringspartierna som block kan ingen statistiskt säkerställd förändring jämfört med riksdagsvalet 2010 noteras.

Det är bara Moderaterna som går framåt av allianspartierna, plus 2,3 procentenheter. De tre andra minskar.

Centerpartiet backar med 0,8 procentenheter jämfört med valet. Folkpartiet backar med 0,3 och Kristdemokraterna med 1,3 procentenheter.

Socialdemokraternas siffra på 29 procent innebär ett tapp på 1,7 procentenheter. Miljöpartiet ökar med 1,5 procentenheter till 8,8 procent medan Vänsterpartiet backar med 0,9 procentenheter till 4,7 procent.

Sverigedemokraterna får 6,7, vilket är en ökning med en procentenhet.

Det är första gången sedan SCB började med sina partisympatiundersökningar som Moderaterna är större är Socialdemokraterna.

– Det är stort. Det har inte skett någon gång tidigare i våra mätningar som startade 1972, säger SCB:s undersökningsledare Johan Eklund.

M:s 32,4 procent är en rekordnotering, det högsta stöd partiet fått i mätningarna. Och S 29 procent är de lägsta för partiet som SCB mätt hittills.

Socialdemokraternas historiska rekordnotering är på 50,8 procent vilket uppmättes i november 1993.

SCB partisympatiundersökning publiceras i maj och november årligen. Drygt 9.000 personer ingår i urvalet, den här gången har SCB fått tag på 6.200 av dem.

Moderaterna är näst bästa parti för folkpartisterna och för kristdemokraterna. För centerpartisterna är Kristdemokraterna näst bästa parti. Folkpartiet är näst bästa parti för de moderata väljarna.

För de socialdemokratiska väljarna är Vänsterpartiet näst bästa parti medan det omvända gäller för vänsterpartistiska väljare. Miljöpartisterna anger Vänsterpartiet som näst bästa och Sverigedemokraterna ser Moderaterna som näst bäst.

- Det känns bra. Det här är en mätning som bekräftar valresultatet. Vi ser att vi breddat oss och det jag kanske är mest glad för nu är att vi stärker oss bland de yrkesverksamma väljarna och vinner stöd hos LO-medlemmar också, säger M:s partisekreterare Sofia Arkelsten till TT.

Enligt henne visar mätningen att stödet för alliansen ökar. Men det är bara Moderaterna som går framåt, de övriga tre allianspartierna fortsätter att backa. Men det tycks inte oroa Sofia Arkelsten.

- Väljarna som kommer till oss de kommer från Socialdemokraterna i stor utsträckning och även från soffan. Räknar man ihop det som en helhet så får alliansen starkt stöd från väljarna, säger hon.

Socialdemokraternas partisekreterare Ibrahim Baylan gläds knappast åt siffrorna, men tonar ned deras betydelse.

- Det har ju visat sig att även SCB kan ha fel. Det är långt kvar till valet och det är vid valsituationen som människor gör sitt övervägda val. Det kom en annan undersökning som visade att S-sympatisörerna tror att vi har möjlighet att göra ett bättre val än senast, säger han till TT.

- Vi måste jobba på hårt för att komma igen och det tror jag att vi har möjlighet att göra, om vi bara tar oss i kragen, säger Baylan.

Han söker också viss tröst i att alliansen backade kraftigt i den första mätningen efter förra valet men sedan kom igen starkt till valet.

- Den här starten på mandatperioden är som den förra, fast tvärtom. Det är intressant, säger Ibrahim Baylan.

Skillnaderna mellan regeringspartierna och oppositionspartierna i riksdagen är i stort sett desamma som vid valet. Allianspartierna får 49,3 procent medan de rödgröna och Sverigedemokraterna tillsammans får 49,2. Även i valet hade allianspartierna en tiondels procentenhet mer än de rödgröna och SD, men mandatfördelningen gav ändå inte majoritet i riksdagen.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 22 9 tweets 13 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 94 22 tweets 72 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen.

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 160 9 tweets 151 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 24 7 tweets 17 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 10 2 tweets 8 rekommendationer

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 142 31 tweets 111 rekommendationer

”Att flytta är ingen stor sak.” Regeländringen välkomnas.