Vänsterpartiets högerfalang led nederlag när partikongressen natten till fredag med stor majoritet avslog förnyaren Johan Lönnroths förslag till ett bredare partiprogram.
Hur brett parti ska vänsterpartiet egentligen vara? Den frågan stod i centrum när vänsterpartiet sent på torsdagskvällen diskuterade hur ett nytt partiprogram ska se ut.
Förre vice partiordförande Johan Lönnroth har föreslagit ett program, som är betydligt kortare och mer inriktad på det förespråkarna kallar frihetlig socialism än vad det officiella förslaget från partiets programkommission är.
Siv Bergström från Bohus län förespråkade Johan Lönnroths förslag.
- Det sätter stopp för utrensningen av oliktänkande i vänstern.
Ulla Cassel från Dalarna stödde tillsammans med flera andra ombud Lönnroths förslag för att det är bättre skrivet.
- Det måste gå att förstå partiprogrammet även om man inte är akademiskt utbildad, sade Ulla Cassel från Dalarna.
Men Mats Einarsson, riksdagsledamot och programkommissionens föredragande, sade att kongressen vore dum om den valde ett kort och allmänt program framför det förslag han varit med och tagit fram.
- Ju kortare och allmännare partiprogrammet är, desto större blir utrymmet för partiledning och parlamentariskt förtroendevalda att i praktiken bestämma vilken väg partiet ska gå, sade Mats Einarsson.
- Jag tycker Johan Lönnroths förslag är förenklat och urvattnat och mycket lågt. Det tar inte fasta på den skillnad som faktiskt finns mellan vänsterpartiet och sossarna, sade Bitte Engzell från Stockholm.
Och kongressen gick på hennes linje. En överväldigande majoritet röstade mot Lönnroths förslag.
I dag, fredag, går diskussionen om vänsterns nya partiprogram vidare. Det mest kontroversiella i programkommissionens förslag är synen på EU. I programförslaget tonas kravet på utträde ur EU ner, eftersom partiet i alla fall inte driver det aktivt. Men många ombud vill att vänsterpartiet också i fortsättningen ska ha kravet på ett svenskt utträde ur EU i partiprogrammet.
Andra kontroversiella frågor är vilken vikt som läggs vid feminismen kontra socialismen i partiprogrammet samt hur mycket miljöfrågorna ska betonas.