Marcus Birro ville bli ny partiledare för Kristdemokraterna, men drog tillbaka sin kandidatur efter hot om att bli sparkad från TV 4. Nu blir han avskedad från tv-kanalen ändå. ”Jag borde ha fått en chans att rätta till felet”, säger Birro till DN.se.
Tidigare på måndagen annonserade författaren, journalisten och tv-personligheten Marcus Birro att han utmanar Göran Hägglund och Mats Odell i kampen om partiledarposten i Kristdemokraterna. Senare på dagen drog han dock tillbaka sin kandidatur, efter hot om att TV 4 skulle sparka honom.
Nu tvingas Marcus Birro lämna ”Kvällsöppet” i TV4 trots allt.
– Jag kommer precis från ett möte med TV 4 där de jävla idioterna har gett mig sparken från ”Kvällsöppet”, säger Birro till TT Spektra.
När Marcus Birro insåg att det inte skulle gå att kombinera tjänsterna som partiledare med programledarjobbet ringde han till KD:s valberedning och drog tillbaka erbjudandet. Efter det hörde han av sig till TV 4.
– Jag bad om ursäkt direkt när jag upptäckt att jag gjort ett stort fel. Jag insåg att jag hellre vill jobba på ”Kvällsöppet”, säger Marcus Birro till DN.se.
Trots det valde TV 4 alltså att sparka Birro på måndagen.
– De sa att det påverkar hela deras nyhetsrapportering, säger Marcus Birro till DN.se.
– Jag tycker att de har tagit ett alldeles för drastiskt beslut. Jag borde ha fått en chans att rätta till felet.
Birro säger att avskedet kommer att få stora konsekvenser för hela hans familj.
– Nu ska jag hem till min gråtande familj och berätta att vi måste flytta från Stockholm, säger Marcus Birro till DN.se.
– Jag hoppas bara att de (TV 4) har tillräckligt med ballar för att inte slänga ut oss på bar backe.
Marcus Birro säger sig – trots allt – vilja fortsätta arbeta med TV 4 där han även medverkar i fotbollssändningarna.
– Det är helt andra människor jag arbetar med där. Jag kan skriva om fotboll trots att jag hejar på Roma, då borde det gå att vara programledare för "Kvällsöppet", säger han till TT Spektra.