Märkliga saker händer i politiken

Publicerat 2007-12-31 11:13

Politikåret 2007 kan i backspegeln karakteriseras som paradoxernas år. Det var året då världens alla ledare visade sig kapabla att snurra 180 grader nästan samtidigt i klimatfrågan. Men det var också året då flera av de viktigaste nyheterna var de som väljarna inte fick veta eller inte verkade vilja veta.

För tolv månader sedan var det fortfarande många politiker, även i Sverige, som fnyste åt varningar för klimathotet. Men sedan dess har det skett ett överraskande världsomspännande åsiktsskifte, både bland medborgare och bland politiker. Det manifesterades på klimatmötet i Bali när USA och Kina anslöt sig till klimatförhandlingarna och målet att världens länder ska anta nya bindande åtaganden om hur utsläppen ska minska.

Men här i Sverige har det varit ett märkligt politiskt år även på andra sätt:

" Den stora politiska konflikten i regeringen verkade inträffa när en av de moderata höjdarna i regeringen, försvarsminister Mikael Odenberg, avgick med buller och bång i september. Han anklagade resten av regeringen för att rasera försvaret, underminera de internationella fredsinsatserna och Sveriges roll i EU. Men bara några månader senare verkar det överspelat. Den nye försvarsministern Sten Tolgfors har fått minskat sparbeting, alla partier är ense om säkerhetspolitiken och utreder det framtida försvaret tillsammans.

Så vad handlade den stora konflikten om egentligen? Gällde det "processordningen", som Odenberg nämnde så ofta på sin sista presskonferens, eller var det bara en omskrivning för att han inte ville acceptera att finansministern som i alla regeringar i praktiken är överordnad försvarsministern, även om statsministerns närmaste man är en ung spoling med hästsvans?

" Den stora politiska händelsen under året var ordförandeskiftet i det socialdemokratiska partiet. Det blev ett utdraget jippo, för Göran Persson hade svårt att lämna den politiska scenen. Persson kom snabbt ut med sina memoarer. Hans närmaste man, statssekreterare Lars Danielsson, gav också ut en bok. Och SVT:s inbäddade reporter hos statsministern, Erik Fichtelius, levererade tiotals timmar med Perssons ord, och därtill en tjock intervjubok. Ändå fick väljarna inte svar på viktiga frågor från Perssons maktperiod:

- Varför gjorde Göran Persson sin helomvändning och krävde stoppregler för nya EU-medborgare med varningar för "social turism"?

- Varför svängde Persson flera gånger i sin EU-hållning? Från EU-skeptiker till EU- och euroförespråkare, för att sluta som EU-likgiltig?

- Varför lade Persson inte fram någon ny jobbpolitik i valet i fjol, som blev socialdemokraternas historiskt sämsta?

" Den stora gruppen "drabbade" av politikernas beslut blev några tusen miljonärer. Det är de som skaffat sig en nära nog garanterad vinstlott genom att köpa en bostadsrätt eller villa i storstadsregionerna. En del av dem har räknat med att i evinnerlighet slippa betala skatt på sina miljonvinster när de sålt och är irriterade över att nu tvingas betala en halv procent i skatt på den obeskattade reavinsten.
Frågan är om de många rapporterna om hur denna grupp drabbas beror på skickliga lobbyister eller på att många journalister ingår i gruppen.

" Den stora ekonomisk-politiska nyheten är att svenska folket satt på sig politiskt färgade glasögon även när de tittat i sina plånböcker. Tidigare var det ingen skillnad på höger- och vänsterväljares ekonomiska prognoser. Men i år när högkonjunkturen rullat på och hushållens realinkomster höjts med över fem procent har en majoritet av s- och v-sympatisörerna månad efter månad sett försämringar både i sin egen och i landets ekonomi medan borgerliga sett förbättringar, enligt opinionsinstitutet Skops mätningar.

Sens moral inför 2008: Politik är en förtroendebransch där krass verklighet inte alltid råder. Det är en bransch där märkliga saker ännu kan hända.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

”Fri etablering har gett 120 husläkare”

Majoriteten slår tillbaka om vården i Stockholm. ”Oppositionen plankar vår plan att ändra ersättningssystemet”, säger Birgitta Rydberg (FP). 2

"Nej till fri etablering av vårdcentraler”. De rödgröna presenterade sitt alternativ till Vårdval Stockholm på onsdagen. 34

Är det rätt att stoppa den fria etableringen av vårdcentraler?

Se resultat

DN:S kulturpris 2010

Och vinnaren är ...

... Noomi Rapace Foto: Anette Nantell

... Noomi Rapace

Noomi Rapace tilldelas DN:s kulturpris för att hon gjort Lisbeth Salander till en gestalt som sätter ett avtryck i hjärtat. Tävlingen avgjord. 26

Läs filmbloggen: Det var dags för en filmkvinna. Grattis Noomi Rapace!

”230 000 omkom” Foto: Ramon Espinosa / AP

”230 000 omkom”

Officiella siffror efter jordskalvet i Haiti. Men den senaste siffran från den haitiska regeringen är inte definitiv. 4

Räddad 28 dagar efter skalvet. Utmärglad och svårt uttorkad, men vid liv.

OS I VANCOUVER –2 dagar kvar

Dopade varnas Foto: Claudio Bresciani / Scanpix

Dopade varnas

"Den som klara sig ena dagen, kan fällas senare". Wada-basen Arne Ljungqvist om nya testmetoder.

Blåsta igen Foto: Jose Jordan / 202

Blåsta igen

Vinden stoppar America's Cup. Först blåste det för lite, på onsdagen blåste det för mycket. 1

Recept

Fransk läckerhet

Citronpaj. En pajbotten fylld av len, syrlig citronkräm och på toppen frasig maräng. Oemotståndligt!

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Burkens värde höjs 100 procent.

Burkens värde höjs 100 procent. Panten blir en krona jämt. 30

Skrikare.

På Stan Den fins­ka manskören Huutajat jobbar med kraft och decibel. Skrikare.

Comeback i småbils- klassen.

Comeback i småbils- klassen. Nya Audi A1 med små, snåla motorer i en sportig inramning.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 12