Tre frågor till Mats J Larsson, DN:s politikreporter, om beskedet att Petzäll lämnar Sverigedemokraterna och blir politisk vilde.
Hur kommer händelsen att påverka Sverigedemokraterna?
– Det är SD-ledaren Jimmie Åkessons mardröm att partiet ska börja skakas av interna problem som när Ny demokrati föll ihop under mandatperioden 1991-94. Före valet gjorde SD noggranna kontroller av toppkandidaterna till riksdagen för att undvika personer med ett kriminellt förflutet. Avhoppet stärker bilden av ett parti med en utbredd alkoholkultur, som förstärktes av bilder från Almedalen i somras när riksdagsledamoten Kent Ekeroth lastade in flaskor i en Säpo-bil. Man kan också ifråga sätta SD-ledningens hantering av Petzälls drogproblem. Trodde partisekreteraren Björn Söder på allvar att Petzäll skulle, som han lovade i en DN-intervju, aldrig dricka en droppe mer alkohol efter en kort behandling på ett behandlingshem?
Hur viktig har William Petzäll varit i SD:s riksdagsgrupp?
– Fram till fylleskandalen i vintras var han ordförande i SD:s ungdomsförbund SDU, samma position som Jimmie Åkesson hade innan han blev partiledare. Petzäll har tidigare nämnts som en tänkbar framtida efterträdare till Åkesson på partiledarposten.
Hur allvarligt är avhoppet för Sverigedemokraterna i riksdagen?
– Det blir svårare för SD att spela den roll som tungan på vägen som partiet gjorde under förra riksdagsåret när de rödgröna och SD fällde regeringen vid 16 voteringar. För minoritetsregeringen Reinfeldt blir livet något lättare.