MP på väg ur rödgrönt block

Publicerad 2010-10-25 10:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

När oppositionens skuggbudget på måndagen läggs fram i riksdagen är det ett av de sista gemensamma rödgröna förslagen för den här gången. Ledande miljöpartister vill lägga samarbetet med S och V på is.

Det dröjde inte länge förrän kittet i fogarna mellan de rödgröna samarbetspartierna S, V och MP började lösas upp efter valförlusten den 19 september.

Så här skrev en av Miljöpartiets grundare, Per Gahrton, i en debattartikel dagen efter valet:

”Det rödgröna experimentet var väl värt försöket. Men för miljöpartiet har det kostat att en möjlig jätteframgång bara blev måttlig. Den gröna profilen har fått stå tillbaka för det rödgröna maktövertagningsprojektet.”

Nästan genast började också alliansregeringen komma med inviter till Miljöpartiet, en medveten strategi för att kunna runda Sverigedemokraterna i riksdagen. MP har signalerat att de är villiga att samarbeta över blockgränsen i bland annat integrations- och socialförsäkringsfrågor.

Nu vill starka miljöpartistiska krafter dra ner det rödgröna samarbetet till sparlåga, visar en genomgång Svenska Dagbladet gjort. Tidningen har talat med MP:s riksdagsledamöter. Av de 18 som uttrycker en tydlig åsikt är det bara fyra som helhjärtat stöder en fortsättning av det rödgröna samarbetet, medan 13 vill begränsa det. De flesta talar om att dra ner det till ”sparlåga”.

– Vi mår nog bra av att ta en paus, säger den ekonomisk-politiska talespersonen Mikaela Valtersson till SvD.

Hon är en av favoriterna till att ta över som språkrör efter Peter Eriksson och Maria Wetterstrand. Det är också den nygamla riksdagsledamoten Gustav Fridolin. Även han vill att det gröna partiet nu ska få utrymme att driva en egen politik och inte låsa fast sig i ett block.

Och så här säger Ulf Holm om konsekvenserna av valförlusten:

– Det vore korkat om vi inte omprövade samarbetet.

Miljöpartiet måste inte bestämma sin nästa valstrategi förrän 2013.

På den gemensamma rödgröna sajt som byggdes upp inför valet ekar frånvaron av gemensamma besked efter den 18 september, när de sista inläggen publicerades. Besökare hälsas med ett ”Tack till er alla. Vi ses snart igen.”

Om ”snart” innebär i god tid före nästa valrörelse är ännu en öppen fråga.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i en ny KU-rapport

Uppger SVT:s Rapport. Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström ska bland annat ha vilselett riksdagens EU-nämnd.

Två dog i svår frontalkrock

Norr om Ekshärad i Värmland. De båda bilarna har enligt polisen kolliderat på ett krön mer eller mindre front mot front.

Ryssland tvivlar på syrisk regims skuld

FN:s säkerhetsråd håller möte. Totalt dödades 108 personer, varav många barn, i massakern i syriska Hula. Ryssland tvivlar på regeringens skuld. 20 5 tweets 15 rekommendationer

Foto: AP Problemet är, enligt vetenskapsmännen, hur euro-samarbetet är uppbyggt.

”Risk för total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 12 2 tweets 10 rekommendationer

Foto: Alamy

Grannar klagar: Gödseln luktar skit

Flera klagomål till miljökontoret. Nu har Lantbrukarnas riksförbund gått in som medlare för att undvika osämja i grannskapet i Dalarna.