Läget är minst sagt ovisst – kommer Håkan Juholt att sitta kvar som partiledare då dagens möte i verkställande utskott är över? Partimedlemmarna är splittrade i sina åsikter.
– Jag har fullt förtroende för Håkan Juholt som partiledare, sade Socialdemokraternas ekonomisk-politiske talesman Tommy Waidelich när han gick in på verkställande utskottets möte.
Leif Pagrotsky, suppleant i VU, uttalade inte ett lika tydligt stöd för Juholt. På frågan om Juholt kan sitta kvar svarade Pagrotsky:
– Det är det vi ska diskutera på det här mötet. Situationen är mycket allvarlig för partiet.
Förra partisekreteraren Marita Ulvskog, som är adjungerad till verkställande utskottet, har fullt förtroende för partiledaren Håkan Juholt.
– Jag tror att det finns ett väldigt starkt stöd för honom.Men han måste skaffa sig en organisation som fungerar.
Är det här mötet avgörande för Juholt?
– Avgörande på det sättet att vi säkert kommer att ställa hårda krav på honom för att han ska återvinna förtroendet.
Hon vill inte säga vilken roll åklagarens beslut spelar för henne.
Juholt var biträdande partisekreterare när Marita Ulvskog var partisekreterare.
LO:s ordförande Wanja Lundby-Wedin sade när hon kom till verkställande utskottets möte att den senaste tidens händelser har skadat partiet.
På frågan om hon har förtroende för Håkan Juholt svarade hon att hon först ville prata med Håkan Juholt själv föratt se om han orkar. Gör han det så måste nästa steg vara att se om det går att återupprätta förtroendet för honom.
Peter Hultqvist, ordförande för Socialdemokraterna i Dalarna, vill inte säga någonting före mötet.
– Nu ska vi ha möte, så får vi se sedan, säger han.
Mikael Damberg, ordförande i Stockholms län och Sven-Erik Österberg, ordförande i Västmanland avböjer via sina presskontakter att lämna några kommentarer före mötet.