Den invandringsfientliga sajten Politiskt inkorrekt, som stöddes av Kent Ekeroth (SD), stängdes ned. I stället öppnade Avpixlat, en sida som enligt vad Ekeroth själv säger i en radiointervju har tillkommit på hans initiativ.
Sverigedemokraternas riksdagsledamot Kent Ekeroth har inte hymlat med sitt stöd till Politiskt inkorrekt (PI). Sajten ansågs allmänt vara invandrarfientlig; själva menade skribenterna att de bara tog upp ämnen som etablerade medier ”mörklägger”.
Känt är sedan länge att Ekeroth upplåtit sitt bankgiro för donationer till PI. Nu gör han samma sak för den nya sidan Avpixlat.
På sin egen hemsida skriver Ekeroth att ”jag hoppas att du kommer att följa Avpixlat så som du följde PI”.
I en intervju med SR:s Alltid Nyheter vid lunchtid på tisdagen tycks Ekeroth medge att det är han som ligger bakom bloggen Avpixlat. Han tillfrågas där om det som sagts på den avhoppade sverigedemokraten William Petzälls Twitterkonto (och som inte gjorts av Petzäll själv) om kapade lösenord till journalisters mejladresser och förnekar kännedom.
Däremot passar han på att säga att det som uppges i Twitterflödet om upphovsmännen bakom Avpixlat är fel. Så här lyder hans svar i intervjun:
Ekeroth: Det jag kan yttra mig om är det här Avpixlat och det han säger där stämmer ju inte.
Intervjuaren: Just det, och vilka uppgifter menar du då, vilka är det som inte stämmer?
Ekeroth: Det här med att Linus (Bylund) och (Martin) Kinnunen skulle vara inblandade i det där, utan det är mitt egna… mitt eget initiativ och projekt.
I samtal med DN.se är Ekeroth noga med att påpeka att han inte är ansvarig för innehållet på bloggen.
– Jag ser bara till att den håller sig flytande.
Varför känns det viktigt?
– Sajten tar fram en sida som gammelmedier inte visar; den har ett invandrings- och mångkulturkritiskt perspektiv.
Texten uppdateras.