Europa 2009

Piratpartiet får inte delta i slutdebatten

Publicerat 2009-06-02 00:01

Christian Engström

Foto: Bertil Ericson Piratpartiets Christian Engström förhandsröstade på ett bibliotek i Nacka.

Piratpartiet utestängs från SVT:s slutdebatt inför söndagens EU-val. "Public service-tv borde ge väljarna möjlighet att ta ställning till de partier som har en sportslig chans att komma in i parlamentet", säger partiets förstanamn Christian Engström.

Dela med andra:

DN Teman i artikeln

 Europa 2009

Piratpartiet är årets uppstickare i valet till EU-parlamentet. I samtliga opinionsmätningar den senaste månaden har det fått tillräckligt med röster för att knipa minst ett mandat – i några fall två.

Men när SVT arrangerar slutdebatten på torsdag får Piratpartiet inte vara med. Där deltar bara toppkandidaterna för de partier som redan sitter i EU-parlamentet: samtliga riksdagspartier samt Junilistan.

– Vår grundpolicy vid valdebatter är att vi bjuder in dem som redan har representation i den församling som valet gäller, säger Kent Wännström, chef för programsekretariatet på SVT.
Piratpartiets framgångar i opinionsmätningarna räcker inte för att släppa in dem, menar han.

– Vi följer naturligtvis mätningarna, men det finns ingen kvalgräns som innebär att man automatiskt får rätt att vara med i slutdebatten om man ligger över 4-procentsspärren. Vi behöver tydligare signaler än så för att göra undantag.

Piratpartiets toppkandidat Christian Engström beklagar att partiet inte får delta i slutdebatten.

– Teve kör rätt debatt fem år för sent. Vid förra valet hade det varit relevant att ha med Junilistan, i år är det relevant att ha med oss, säger han.

– Syftet med sådana här debatter är väl att väljarna ska kunna ta ställning i det nuvarande valet, inte att i efterhand bestämma vad de borde ha röstat på förra gången.

I EU-valet 2004 var det Junilistan som utestängdes från slutdebatten, något dess representanter då kallade för en demokratisk skandal. Trots – eller kanske tack vare – det skrällde Junilistan i valet och fick hela tre mandat. I debatten efter valet menade många att partiet fick extra sympatier just för att det ”mobbats ut” av SVT.

Inför riksdagsvalet 1991 fick dåvarande uppstickarpartiet Ny demokrati vara med i SVT:s slutdebatt efter att ha rusat fram i opinionsmätningarna. Orsaken till det undantaget var, säger SVT:s Kent Wännström, att partiet då fanns med i diskussionerna om vilket regeringsunderlaget kunde bli efter valet.

– Därmed fanns det ytterligare en faktor som berättigade att man tog med dem, säger han.

Läs mer: Piraterna seglar i medvind mot Bryssel

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Politik/EU

Alliansen slipar vårdpolitiken

Den borgerliga alliansen vill utöka vårdgarantin till att omfatta även sjukhusens akutmottagningar. Läs artikeln

Sahlin kritiserar turkiskt hot

S-ledaren Mona Sahlin är mycket kritisk mot den turkiske premiärministerns uttalanden om att kanske behöva beordra 100.000 armenier att lämna Turkiet. ”Det är ett otäckt hot”, säger Sahlin. Läs artikeln

Maud Olofssons bloggande KU-anmäls

Näringsminister Maud Olofsson, (C), har anmälts till riksdagens konstitutionsutskott. Läs artikeln

Sport

”Livet blev en lögn”

Första intevjun efter otrohetsskandalen. Tiger Woods ”lite nervös” inför återkomsten på golfens tävlingsbanor.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Hej konsument

På Stan Modellen och programledaren Filippa Lagerbäck ger konsum- tionsråd. Hej konsument

NUTIDSTESTET VECKA 11.

NUTIDSTESTET VECKA 11. Minns ni schlagervinnaren Anna Bergendahl? En av veckans frågor handlar om henne.

Malcolm X mördare snart fri

Malcolm X mördare snart fri Thomas Hagan dömdes 1965. Nu släpps han från anstalten på Manhattan. 22

Läs testet

På Stan Kafékommis- sionen har besökt två kaféer i vårsolscharmiga Enskede. Läs testet

Nyheter från Förstasidan

Demonstration mot Obamas vårdreform. Charles Dharapak / AP Demonstration mot Obamas vårdreform.

Ja till Obamas sjukförsäkring

Representanthuset röstade igenom förslaget efter lång debatt. ”Detta är en seger för USA:s folk och en seger för förnuftet.” 5

Obamas första stora framgång. Läs Michael Winiarskis analys. 1

Chiligranaten – det mänskliga vapnet?

Chiligranaten – det mänskliga vapnet?

Indiska vapenutvecklare uppges ha tagit fram en handgranat som de fyllt med chilivarianten ”bhut jolokia”, den starkaste kryddan världen känner. Läs mer 16

Hörnqvist (t h) och Pekka Rinne efter matchen. Foto: Tom Gannam / AP Hörnqvist (t h) och Pekka Rinne efter matchen.

Nytt mål av Hörnqvist

Nashvilles bäste målskytt. Mot St Louis kom hans 28:e för säsongen. Även Robert Nilsson och Loui Eriksson måskyttar för sina lag.

Explosion på Malmörestaurang

Krossade samtliga rutor. Mycket tyder på att en sprängladdning placerats intill huset ute på gatan.

Messi gav Zlatan ett mål Foto: David Ramos / AP

Messi gav Zlatan ett mål

Svenskens första sedan 14 februari. Lionel Messi såg mer eller mindre ensam till att Barcelona bortaslog Zaragoza med 4–2. 11

Sport

”Livet blev en lögn”

Första intevjun efter otrohetsskandalen. Tiger Woods ”lite nervös” inför återkomsten på golfens tävlingsbanor.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Hej konsument

På Stan Modellen och programledaren Filippa Lagerbäck ger konsum- tionsråd. Hej konsument

NUTIDSTESTET VECKA 11.

NUTIDSTESTET VECKA 11. Minns ni schlagervinnaren Anna Bergendahl? En av veckans frågor handlar om henne.

Malcolm X mördare snart fri

Malcolm X mördare snart fri Thomas Hagan dömdes 1965. Nu släpps han från anstalten på Manhattan. 22

Läs testet

På Stan Kafékommis- sionen har besökt två kaféer i vårsolscharmiga Enskede. Läs testet