– Det är det jag brinner för, säger Birgitta Ohlsson och poängterar att hon med stor ödmjukhet går in i rollen som efterträdare till Cecilia Malmström.
Hon vill lyfta frågor om bland annat romers behandling och att kvinnor säljs i Europas storstäder.
– Jag vill också jobba hårt med att när vi slopar jordbruksstödet ska det kvittas mot forskning och utveckling.
Hon vill också arbeta intensivt för gröna lösningar inom EU.
I spekulationerna innan har det gjorts gälllande att folkapartiets partiledare Jan Björklund inte sett Birgitta Ohlsson som tillräckligt lojal för att få en ministerpost. I till exempel frågan om FRA-debatten om avlyssning, så var Birgitta Ohlsson en av regeringens argaste kritiker.
– Jag vet att jag får frågor om FRA. Och jag kan säga att det inte är så kul att som partiledare få någon som offentligt går ut och kritiserar partiets linje. Men jag tycker att förslaget blev bättre efter Birgittas kritik, sade Björklund, som är övertygad om att Sverige nu får en mycket bra EU-minister.
Efter presskonferensen sade Birgitta Ohlsson till TT att hon känner sig pirrig, nervös men förväntansfull.
Birgitta Ohlsson har gjort sig känd för att vara frispråkig. I regeringen måste hon försvara alla beslut som den fattar. På frågan om hon nu förses med munkavle svarar hon:
– Det är klart att jag nu kommer att ägna mig åt EU-frågor så det blir på det fältet som jag kommer att få använda min frispråkighet. Men politik är också mycket av kompromissandets konst. Det har jag fått lära mig under mina åtta år i riksdagen, så jag är relativt luttrad i den rollen, säger hon.
Hon lyfter fram att hon fick frågan för en vecka sedan, trots att hon vågat höja rösten exempelvis mot FRA.
– Det visar ju att vi har högt i tak i Folkpartiet, säger hon.
Ohlsson är också förespråkare för kvoterad föräldraförsäkring och kan inte längre driva det kravet.
– Nej men i den frågan måste jag ju först få med mig mitt eget parti, så det är inte en fråga som ligger på alliansnivå under de kommande åren. Jag får väl i stället visa i mitt eget privatliv att man kan kombinera att vara mamma och göra karriär.
Ohlsson ska föda sitt första barn i juli. Hon räknar med att det kommer att bli tufft men att det ska gå bra.
– År 2010 ska ingen kvinna behöva välja att vara mamma eller minister. Vi lever inte på 1950-talet och jag har stor uppbackning från min man och min familj.
Hon får stöd av FP-ledaren Jan Björklund:
– En modern arbetsgivare stoppar inte duktiga kvinnor för att de föder barn. En modern arbetsgivare anpassar arbetet eller uppdraget.
Om att Ohlsson har varit en kritisk röst och att han varit mäkta irriterad i till exempel FRA-frågan säger han:
– Ledarskap är inte att utse personer som tycker precis som en själv i alla frågor.