Regeringen riskerar ett nytt nederlag när socialförsäkringsutskottet på torsdagen ska behandla sjukregler. Efter att tidigare ha varit tveksamt gör Sverigedemokraterna klart att partiet stöder de rödgrönas linje.
Därmed finns majoritet för att tvinga regeringen att stoppa utförsäkringarna, uppger Svenska Dagbladet.
Utskottsledamoten Erik Almqvist (SD) skriver på tidningens debattsida att partiet stöder förslaget att återförsäkra dem som saknar sjukpenninggrundande inkomst. I likhet med de rödgröna vill SD också se ”en mer skälig och realistisk prövning mot arbetsmarknaden”.
Almqvist skriver även att ”en eventuell reform av tidsgränserna i sjukförsäkringen kan också bli aktuell efter att mer information om konsekvenserna har kunnat inhämtas”.
Han anser att regeringens sjukförsäkringsreform har rättat till en del brister ”men ledde samtidigt fram till att sårbara människor hamnade i kläm på ett oacceptabelt sätt”.
Enligt SD är regeringens egna förslag för att motverka detta ”långt ifrån tillräckliga och vi kan inte vänta i flera år på nya regeringsförslag”.
”De rödgrönas initiativ är därför välkommet och ligger i stora drag i linje med en sverigedemokratisk socialförsäkringspolitik”, skriver Almqvist på SvD:s debattsida.