Efter ett trippelfel i riksdagens kammare vann regeringen omröstningen om småviltsjakten med en rösts marginal – trots att de rödgröna och Sverigedemokraterna gjort gemensam sak. Därmed får utländska jägare fortsätta att jaga fritt.
– En katastrof för jägarna i Norrland. Nu får de vänta minst ett år till på att vi kan ändra det här, säger en besviken Sven-Olof Sällström, vice gruppledare för Sverigedemokraterna, efter omröstningen.
Om kvittningssystemet mellan de rödgröna partierna och den borgerliga alliansen fungerat skulle S, MP, V och SD vunnit omröstningen med 158–156 eftersom 17 ledamöter på vardera sidan var kvittade.
Men i stället vann regeringssidan omröstningen med en enda rösts marginal - 157 mot 156. Ett trippelfel var orsaken:
1. En socialdemokratisk ledamot uppger att han tryckt på rätt knapp, men rösten registrerades inte.
– Jag har prarat med honom. Han påstår att han tryckt på knappen, säger Kurt Kvarnström, kvittningsman för Socialdemokraterna.
2. Viwi-Anne Johansson (V) röstade inte på grund av ett missförstånd inne i kammaren.
– Hon var oerhört olycklig efteråt, säger Kent Persson, kvittningsman för Vänsterpartiet.
3. En kristdemokrat som skulle varit utkvittad befann sig felaktigt i kammaren.
– Det stämmer. Vi skulle varit tre frånvarande, men nu var bara två borta. Jag vet ännu inte vem det är som inte skulle varit på plats, säger Yvonne Andersson, kvittningsansvarig i KD.
– Det som har hänt visar hur små marginaler det är. Jag är förstås glad för att turismen i fjällen kan fortsätta, säger Anna Kinberg Batra, gruppledare för Moderaterna.
Besvikelsen var stor bland de rödgröna.
– Det här är inte bra. Det är bekymmersamt att kvittningssystemet inte fungerar. Vi måste se över vad som har hänt, säger Socialdemokraternas gruppledare Sven-Erik Österberg efter omröstningen.
De rödgröna och regeringspartierna kvittar ledamöter som är på resa eller av annan anledning inte kan närvara vid voteringar i kammaren. Sverigedemokraterna har inte släpps in i systemet.
Från SD var 19 ledamöter var på plats. Den 20:e, William Petzäll, sjukskrev sig i söndags sedan han omhändertagits av polis och tillbringat natten i fyllecell.