Elektronisk övervakning

Reinfeldt försvarar FRA-lag

Publicerad 2008-07-02 19:50

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

ASKÖ. Regeringen har försökt nå en överenskommelse med socialdemokraterna om FRA, men de har inte varit intresserade, säger statsminister Fredrik Reinfeldt som hävdar att stormen mot lagen bygger på ett missförstånd.

Fredrik Reinfeldt väljer att prata om FRA-beslutet i samband med sitt besök på Askölaboratoriet i Trosa skärgård.

Han säger att man från regeringens sida flera gånger försökt nå en överenskommelse med socialdemokraterna, utan att precisera vem som tagit kontakten eller på vilken nivå eventuella samtal förts.

- Och hur stort bedömer du att intresset är från socialdemokraterna att ingå en överenskommelse? frågar han retoriskt.

Trots den massiva opinionsstorm som krävt att lagen rivs upp, står han fast vid att det var rätt att anta den. Däremot har det varit omöjligt att förklara vad lagen handlar om, eftersom medieklimatet varit så upphetsat, säger statsministern.

Han menar att socialdemokraterna har bytt fot i sin syn på den lag som ger Försvarets radioanstalt rätt att övervaka bland annat mejl och sms som korsar landets gränser.

- När jag var gruppledare för moderaterna kom socialdemokraterna till mig och tyckte att vi gemensamt skulle rösta igenom detta. Och det var innan alla integritetsstärkande åtgärder hade kommit på plats, säger Fredrik Reinfeldt.

Han understryker att det tidigare var försvarspolitikerna inom socialdemokraterna som hanterade FRA-förslaget, men att den nu flyttats över till partiets rättspolitiske talesman.

- Något hände med socialdemokraterna när man lät Thomas Bodström ta över frågan. Han behandlar detta som om det vore ett tvångsmedel inom ramen för inrikes brottsbekämpning.

Enligt Fredrik Reinfeldt blandar socialdemokraterna nu ihop underrättelseverksamhet med vad de själva arbetat med i justitiedepartementet, till exempel hemlig avlyssning eller teleövervakning.

- När det rörs ihop blir diskussionen svår, säger han.

Socialdemokraternas partiledare Mona Sahlin har sagt att lagen ska rivas upp om de vinner nästa val. Det kommenterar statsministern:

- I en kommentar har hon sagt att man tydligt måste peka ut en misstänkt brottsling. Det ger skenet att också Mona Sahlin tror att hon talar om ett rättsligt tvångsmedel som syftar till lagföring av en brottsling i Sverige. Men försvarsunderrättelsetjänst riktar sig inte mot enskilda individer, utan mot utrikes företeelser av mer diffus art inom ramen för vår säkerhetspolitik, säger Fredrik Reinfeldt.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Polis knivskuren av tolvårig pojke

Förhörs av polis. Två polismän skadades på tisdagen efter att tumult uppstått när de skulle omhänderta en trettonårig pojke i norra Stockholm.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix Fler stockholmare väljer att begränsa tillgången till journalen.

Läkarna ser allt – fler låser journalen

Sök för förkylning – visa din abort. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram dina hela din sjukdomshistorik.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Är du rädd för att andra kan läsa dina sjukjournaler?

Foto: Alamy

Hit åker vi helst på sportlovet

Utlandsresor fortsätter locka allt fler. I år har vintertrötta svenskar bokat 8 procent fler resor än förra året. En del destinationer är slutsålda.

Foto: Kyodo News / AP

Fredrik Ljungberg bryter med klubben

”Vi har olika ambitioner”. ”Han vill vinna saker nu under sina sista år i karriären”, säger Ljungbergs representant Walid Bouzid.

Foto: Apichart Weerawong / AP Förutom bombmannen själv ska tre personer ha fått mindre allvarliga skador.

Man skadad av sin bomb i Bangkok

Gripen svensk kopplas till händelsen. En man som uppges vara iranier skadades svårt av en bomb i Thailands huvudstad Bangkok på tisdagen.