Striderna i Libyen

Reinfeldt öppnar för längre Libyeninsats

Publicerad 2011-05-05 17:30

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Sverige kan bli det första land som drar sig ur den internationella militära Libyeninsatsen. Men nu öppnar statsminister Fredrik Reinfeldt för diskussioner om en förlängning.

Något slut på den Natoledda insatsen är inte i sikte. Inför Libyenkonferensen i Rom avböjde Natochefen Anders Fogh Rasmussen att spekulera i när det kan bli dags att börja ta hem stridsflygplan.

De svenska Gripenplanen ska dock vara hemma den första juli, enligt riksdagens beslut. Nu öppnar statsminister Fredrik Reinfeldt för att låta dem stanna längre.

– Vi måste diskutera en eventuell förlängning i närtid, säger han.

– Om vi bedömer, i bred enighet, att uppdraget inte är färdigt, då kan vi begära en förlängning.

Socialdemokraternas inställning i dag är dock att Gripenplanen ska tas hem i sommar. Därmed finns ingen majoritet för att förlänga insatsen.

– Det jag tycker är svårt att ta till mig, det är om man har uppfattningen att ja, mandatet är kvar, uppdraget är inte slutfört, men nu har vi tröttnat på att ta ansvar, nu får någon annan ta över. Det tycker jag inte riktigt rimmar med svenska traditioner och den roll som jag tycker att Sverige ska ha i världen, säger Reinfeldt.

Enligt flygvapeninspektören Anders Silwer så kan Sverige delta med flygplan i Natooperationen länge, ”i år”, om riksdagen så beslutar. Sedan de åtta Gripenplanen baserades på en italiensk flygbas på Sicilien i början av april så har de i snitt utfört två uppdrag med två plan vardera om dagen. De allra flesta har handlat om spaningsuppdrag. Silwer uppger att de svenska spaningsinsatserna är mycket uppskattade. Därför har de svenska planen upprioriterats när det gäller vilka som ska komma först vid lufttankning.

– Vi har en spaningskapsel som ingen annan har. Det är en kamera med lång räckvidd, stor som en kanot, under flygplanet och den kan riktas åt alla olika håll när man flyger över ett område. Man kan ta hem väldigt mycket information i gigabyte, säger Silwer.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar får hård kritik i KU-rapport

Hillevi Engström får skarpast tillsägning. Även infrastrukturminister Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 16 2 tweets 14 rekommendationer

Ryssland tvivlar på syrisk regims skuld

FN:s säkerhetsråd håller möte. Totalt dödades 108 personer, varav många barn, i massakern i syriska Hula. Ryssland tvivlar på regeringens skuld. 20 5 tweets 15 rekommendationer

Foto: Geoff Miller / Reuters

Snabb skotte i Indianapolis

96:e loppet på 101 år. 39-årige skotten Dario Franchitti tog sin tredje seger i det klassiska loppet Indianapolis 500 och kysste banan.

Två dog i svår frontalkrock

Norr om Ekshärad i Värmland. De båda bilarna har enligt polisen kolliderat på ett krön mer eller mindre front mot front.