Folkpartiets Lars Leijonborg tror inte att de borgerliga kan enas om socialförsäkringarna före årsskiftet. Moderatledaren Fredrik Reinfeldt är mer optimistisk, men vill se konkreta förslag från fp.
På folkpartiets landsmöte i fredags varnade Lars Leijonborg för att försämra sjukförsäkringen. Leijonborg trodde inte att den borgerliga regeringsalliansen kommer att enas i frågan före nyår.
Men moderaternas ledare Fredrik Reinfeldt, som lanserade en rad kompromissförslag i sitt sommartal, tror ändå på framsteg när partiledarna träffas i slutet av månaden. Reinfeldt anser att det vore fel att utgå ifrån att man misslyckas med att komma överens.
- Det är ingen idé att ta ut detta i förväg, säger han till TT.
Leijonborg flaggade å sin sida för en kommande egen kompromiss.
- De hävdar att de har verkningsfulla förslag som ska ge ökad kontroll och därmed stora besparingar. Jag vill gärna se de förslagen, så ska vi värdera dem, säger Reinfeldt.
Det var en Fredrik Reinfeldt på hemmaplan som med uppkavlade skjortärmar talade inför moderatkvinnornas rådsmöte i Stockholm på lördagen. Med en av Skop nyuppmätt ledning på åtta procentenheter för hans borgerliga alternativ över regeringssidan riktade han hård kritik mot socialdemokraternas arbetsmarknadspolitik.
Han fortsatte att attackera "slarv-Persson", en etikett han satt på statsministern sedan denne öppnat för att spräcka utgiftstaket i budgeten för jobbens skull.
Magdalena Andersson, riksdagskvinna från Jönköping, valdes av rådet till ny ordförande för moderatkvinnorna.
"Elitfeministerna är jämställdhetens fiende. De kastar en skugga över det viktiga arbetet för jämställdhet och kvinnors möjligheter", skriver Andersson i sitt första uttalande som ordförande.