Religiösa friskolor

Religiösa inslag förbjuds i skolornas undervisning

Publicerat 2007-10-14 23:50

Religiösa inslag i skolundervisning ska totalförbjudas. Det har alliansens partiledare kommit överens om, erfar DN. Det blir också stopp för dolda ekonomiska bidrag - och en misskött skola ska kunna stängas på ett par veckor. "Eleverna måste skyddas från varje form av fundamentalism", säger skolminister Jan Björklund (fp).

Regeringen sätter nu in ett nytt
artilleri mot de religiösa friskolorna. Den största förändringen blir att all undervisning ska vara rensad från konfessionella beståndsdelar.

Det handlar inte om något slut för vanlig religionskunskap. Men det innebär att en biologilärare inte kommer att få presentera Bibelns skapelseberättelse som en teori vid sidan om evolutionsläran.

- Nu blir det glasklart: det kommer inte att vara tillåtet. En del uttalanden från fristående skolor har gett en väldigt oroande bild, säger Jan Björklund.

Det kommer fortfarande att vara tillåtet att läsa morgonbön, men så fort den riktiga undervisningen börjar ska läroplanen, och endast läroplanen, gälla.

- Det här har varit oklart hittills. Nu gör vi ett skarpt förtydligande, säger Jan Björklund.

Problem i religiösa friskolor har uppmärksammats mycket de senaste åren. Integrationsminister Nyamko Sabuni (fp) har velat förbjuda religiösa friskolor helt och hållet, och så sent som i förra månaden kallade socialdemokraternas partisekreterare Marita Ulvskog dem för "barnfängelser".

Störst uppmärksamhet har Plymouthbrödernas skola i Småland fått.

Skolverket ville inte ge sekten tillstånd, men ett beslut i länsrätten gav Plymouthbröderna rätt att starta undervisningen inför höstterminen.

- Vi borde ha gjort något åt lagen tidigare, men alliansen kom inte överens inför valet. Det är tyvärr sanningen, säger Jan Björklund.

Skulle Plymouthbrödernas ansökan ha stoppats med de här nya reglerna?

- Det varken kan eller får jag svara på. Det blir i alla fall inte tillåtet för dem att stå och sprida sina religiösa trossatser i undervisningen.

Regeringen har också kommit överens om att lägga 150 miljoner kronor på att fördubbla antalet kontroller - både hos kommunala och fristående skolor.

Och om en skola missköter sig ska Skolverket kunna hota med böter.

- Hur mycket pengar det ska handla om vet vi inte än. Men det ska kännas för skolan, säger Jan Björklund.

Om missförhållandena är tillräckligt stora ska Skolverket ha rätt att stänga skolan i väntan på en utredning.

I dag kan skolor överklaga ett indraget tillstånd, och fortsätta med undervisningen under tiden.

- Det kan ta fyra, fem år innan ett beslut kommer. Då tvingas flera årskullar att gå igenom skolan. Det är inte acceptabelt.

För två år sedan uppdagades att Al Salam-skolan i Örebro får stora ekonomiska bidrag från en fundamentalistisk islamisk organisation. Regeringen vill nu stoppa dolda ekonomiska bidrag. Alla pengar måste redovisas.

- Det är rimligt att myndigheterna får reda på var pengarna kommer ifrån. Då kan Skolverket kontrollera om de tillåts påverka undervisningen på något sätt, säger Jan Björklund.

Tror du att det blir lika attraktivt att driva en religiös friskola med de här förändringarna?

- Det vet jag inte. De flesta religiösa friskolor uppfyller säkert de här kraven redan i dag. Och i den mån de inte gör det måste de förändra sig.

Läs mer: Regeringen slår in öppna dörrar om friskolorna

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Sverige skickar ny pluton nästa vecka Foto: Försvaret

Sverige skickar ny pluton nästa vecka

Sverige förstärker trupperna i Afghanistan nästa vecka. En pluton med ett 30-tal soldater skickas - behövs inget nytt beslut från riksdagen. 88

Skytten var bekant med svenskarna. Utredningskommission på väg.

Expert räknar med fler dödsoffer. Farligt med närkontakt.

Allan Widman på Newsmill.

Allan Widman på Newsmill. Nu måste Sverige skicka fler till Afghanistan.

Tusentals civila flyr undan storoffensiv Foto: Noor Mohammad

Tusentals civila flyr undan storoffensiv

Offensiven kallas "Mushtarak" (Tillsammans). Amerikanska, brittiska och afghanska trupper har slagit en ring runt talibanfästet Marja.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 38

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 51

Akebono Tora. Foto: AP Akebono Tora.

Sumo-brottare i japanska Glee

En före detta sumo-brottare står för sångnumren, när tv-serien Glee kommer till Japan. Se inslaget

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 59

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.