Rödgrönt samarbete inför valår

Publicerad 2009-06-16 18:31

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Oppositionen fortsätter att samla styrkorna inför valet nästa år.

På tisdagen höll Socialdemokraterna, Miljöpartiet och Vänsterpartiet sitt första gemensamma gruppmöte i riksdagen. Ett möte som S-ledaren Mona Sahlin kallade historiskt.

- Det markerar med vilken seriositet vi har tagit oss an detta gemensamma rödgröna samarbetsprojekt och hur långt vi har kommit, sade Mona Sahlin när partiledarna och språkrören mötte medierna efter mötet.

Under sommaren och början av hösten kommer partierna att ha flera gemensamma initiativ.

I veckan efter midsommar ger sig de tre partierna ut på en gemensam miniturné. De kommer då till Göteborg, Helsingborg och Malmö.

Under Almedalen kommer de att ha gemensamma arrangemang och den 6 september planeras ett stort avstamp för valrörelsen i Kungsträdgården.
 

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Magnus Bergström

”Hon kom fram som rena underbarnet”

”Varken Mariah Carey eller Beyonce skulle låta som de gör utan hennes förarbeten.” DN:s Nils Hansson minns en av soulens främsta.

Vilken Whitney Houston-låt tycker du är bäst?

Foto: AP

Concordia-offren hedrades i Italien

Totalt 32 personer omkom i kryssningsolyckan. En minnesmässa hölls på söndagen i Rom för att hedra de som omkom när fartyget kapsejsade.

Video: Kaptenen oberörd vid olyckan.

Flera skadade efter busskrasch i Lund

Olycka på söndagen. Bussförare körde in i träd som föll över två förbipasserande personer. Polisen: ”Bussförararen är fastklämd.”

Foto: Jonas Ekströmer / Scanpix

”Polisen slog min son med batong”

Hockeyderbyt i Globen. För första gången tog AIK-supportern med sig sin sjuårige son till en elitseriematch. Det slutade i kaos och ett svullet ben.

807 JO-anmälningar. Polisen nöjd med den egna insatsen.

”Osäker kultur i klackarna.” Tar inte med sina barn till derbyt.

”Det är tystnaden som skrämmer.” Läs Johan Esks krönika om derbyt.

Foto: TV 4

”Solsidan”–Ove styr ”Kontoret”

Premär för svenska versionen av ”The Office”. Henrik Dorsin om sin rollkaraktär Ove: ”En dålig ledare.” Första avsnittet på söndag.