S famlar efter förnyelse

Publicerad 2010-11-15 17:36

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Socialdemokraterna famlar efter förnyelse. Men de som väljs som ny ledning måste ha en kurs att följa och grönt ljus för att förändra, enligt S-debattörer.

- Det är inte att rekommendera att först bestämma person och sedan slå fast vilken politik som ska föras. Det håller inte, säger Anne-Marie Lindgren, utredningschef på Arbetarrörelsens tankesmedja och mångårig S-ideolog.

- Den som ska leda partiet måste ha ett mandat att förändra och driva politiken, säger Lindgren som anser att S i praktiken har saknat ideologisk kompass de senaste 20 åren.

Irene Wennemo, tidigare arbetslivschef på LO som nu har uppdraget som sekreterare i regeringens utredning om socialförsäkringarna, konstaterar att många, inte minst Mona Sahlin, länge har talat om behovet av förnyelse. Men de har inte lyckats göra något i praktiken.

- Att ändra politiken och förnya den är extremt svårt, man ska vinna medlemmar, partikongresser och väljare, säger Wennemo.

Hon framhåller att Socialdemokraterna inte ens har lyckats identifiera vilka problemen är och att det egentligen bara är Moderaterna som hittills på allvar har gått i land med något som är förnyelse. Där började en mindre, beslutsam grupp med att klara ut vilka problem som partiet hade och vad som behövde göras. De tog hjälp av ekonomer och forskare och kom fram till medel för att göra det.

Det är det som behövs inom S nu också, tror hon.

- Man kan inte bara tänka på en person, man måste tänka i team — den här ska vara partiledare, den här partisekreterare och den här ekonomisk-politisk talesperson. Det är de tre tunga posterna, säger Wennemo.

Hon tillägger att det inte med automatik betyder att också den nuvarande partisekreteraren och ekonomisk-politiske talespersonen måste avgå.

Den nya ledningen måste känna att den har något att rätta sig efter när de tillträder och vara med på det.

- De måste ha någon slags riktlinje, man kan inte bara prata om förnyelse.

Den omtalade förnyelsen inom skolpolitiken har inneburit att S i efterhand hängt på det som FP-ledaren Jan Björklund slagit fast som den rätta vägen. Det har också talats mycket om att S har förlorat radhusfolket, medelklassen. Men partiet borde ha allt att vinna hos dem, eftersom villkoren i arbetslivet har blivit mer lika för arbetare och tjänstemän.

- Men arbetslivet var frånvarande i valrörelsen, säger Wennemo.

Läs mer: ”Hon har gjort en riktig analys”

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar får hård kritik i KU-rapport

Hillevi Engström får skarpast tillsägning. Även infrastrukturminister Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 16 2 tweets 14 rekommendationer

Ryssland tvivlar på syrisk regims skuld

FN:s säkerhetsråd håller möte. Totalt dödades 108 personer, varav många barn, i massakern i syriska Hula. Ryssland tvivlar på regeringens skuld. 20 5 tweets 15 rekommendationer

Foto: Geoff Miller / Reuters

Snabb skotte i Indianapolis

96:e loppet på 101 år. 39-årige skotten Dario Franchitti tog sin tredje seger i det klassiska loppet Indianapolis 500 och kysste banan.

Två dog i svår frontalkrock

Norr om Ekshärad i Värmland. De båda bilarna har enligt polisen kolliderat på ett krön mer eller mindre front mot front.