S-kongress ”så fort som möjligt”

Publicerad 2010-11-12 17:12

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Efter två telefonmöten under fredagen talar mycket för att socialdemokraternas extrakongress blir av mycket tidigare än på försommaren som tidigare var planerat.

Under mötet med distriktsordförandena var den allmänna meningen att kongressen ska genomföras snarast. Sahlin talade tidigare om maj/juni, men den allmänna uppfattningen är nu att den bör hållas tidigare för att slippa månadslånga spekulationer om vilka personer som ska leda partiet.

– Vi har en samsyn om att vi bör ha en kongress så fort det är praktiskt möjligt, säger partisekreteraren Ibrahim Baylan till TT efter de två telefonmötena, där också partiledaren Mona Sahlin deltog.

Enligt Baylan är det troliga kongressdatumet, som ska slås fast av partistyrelsen den 3 december, någon gång i slutet av februari eller första halvan av mars nästa år.

– Det är bra att hålla en kongress så snabbt som möjligt så att vi får utklarat hur ledarfrågan och hur linjerna i politiken ska se ut, säger Peter Hultqvist, ordförande för distriktet i Dalarna.

I övrigt vill han inte kommentera vad som sades på mötet och hänvisar till att man kommit överens om att låta partisekreterare Ibrahim Baylan svara på pressens frågor.

Till veckan inleds arbetet med att ta fram en valberedning så att förtroenderådet, som möts den 4 december, kan ge den mandat att börja arbeta inför kongressen nästa år. Det är Ibrahim Baylan som ska leda det arbetet.

Han vill inte säga om han har några förslag till vem som ska vara ordförande i valberedningen.

– Det var två väldigt bra möten, säger Ibrahim Baylan om de båda telefonmötena och tillägger att de "huvudsakligen" berörde processen inför kongressen.

– Vi har nu en gemensam syn om att ta tag i den här processen och att se till så att kongressen blir bra, säger han.

På frågan om han vill fortsätta som partisekreteraren svarar han att han gärna gör det, men att det självklart förutsätter att han känner att han har förtroendet kvar i partiet.

– Jag har inlett en stor omorganisation och jag vill gärna slutföra den, säger han.

Vid mötet diskuterades inga datum och inga namn på valberedningens ordförande. Däremot tog flera distriktsordförande upp att det måste vara en person med integritet, förankring och förtroende.

Den allmänna bilden var att tempot måste ökas, att saker och ting måste ske snabbt nu eftersom dagens osäkra läge är alltför plågsamt för partiet.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar får hård kritik i KU-rapport

Hillevi Engström får skarpast tillsägning. Även infrastrukturminister Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 16 2 tweets 14 rekommendationer

Ryssland tvivlar på syrisk regims skuld

FN:s säkerhetsråd håller möte. Totalt dödades 108 personer, varav många barn, i massakern i syriska Hula. Ryssland tvivlar på regeringens skuld. 20 5 tweets 15 rekommendationer

Foto: Geoff Miller / Reuters

Snabb skotte i Indianapolis

96:e loppet på 101 år. 39-årige skotten Dario Franchitti tog sin tredje seger i det klassiska loppet Indianapolis 500 och kysste banan.

Två dog i svår frontalkrock

Norr om Ekshärad i Värmland. De båda bilarna har enligt polisen kolliderat på ett krön mer eller mindre front mot front.