S-kongressen rundar frågorna som splittrar

Publicerad 2011-02-27 07:41

Foto: Niklas Larsson/Scanpix Lågmäld stämning hos Socialdemokraterna dagen efter valet.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Fred till varje pris. Så resonerar den socialdemokratiska partistyrelsen inför extrakongressen i mars. De interna konfliktfrågorna sopas under mattan tills vidare, erfar DN.

När Socialdemokraterna håller extrakongress den 25–27 mars blir de stora numren partiledarvalet och den nya ordförandens tal. Men elva timmar är också avsatta till allmänpolitisk debatt. Efter kriskommissionens rapport och Mona Sahlins svidande uppgörelse i december med den politik hon som S-ledare fick mandat att driva i valrörelsen finns det flera heta frågor att avgöra.

Men den socialdemokratiska partiledningen vill inte att extrakongressen ska bli konfliktfylld. Därför har partistyrelsen utarbetat en politisk plattform som ska presenteras i slutet av denna vecka. Den ska försöka gjuta olja på vågorna och få kongressombuden att lägga ned den offentliga strid som Mona Sahlins aviserade avgång inledde.

– Den innehåller inga splittrande frågor. Nu ska vi samla ihop oss, säger en partistyrelseledamot till DN.

Därför väljer partistyrelsen samma modell som under kongressen 2007: inga politiska beslut fattas, utan kongressen blir starten på en diskussion utifrån ett underlag från partistyrelsen som diskuterades i fredags och ska beslutas och presenteras den kommande veckan. Den innehåller krav på kompetensförsäkring för alla i arbetslivet och betonar tillväxtpolitik och ökad sysselsättning.

Partistyrelsen kommer att föreslå att kongressen tillsätter en programkommission, ledd av den nya partiordföranden, för att modernisera partiprogrammet. Också en organisationsutredning kommer att tillsättas, där bland annat frågan om medlemsomröstningar och ökad öppenhet kommer att behandlas. Sedan kommer politiken att beslutas i höst, antingen genom att kongressen återupptas då eller genom att ett förtroenderåd kallas in.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Skärmdump Youtube Franska journalisten Edith Bouvier i Youtubeklippet.

Journalister vädjar om hjälp i Syrien

”Jag behöver opereras.” I ett Youtubeklipp vädjar skadade journalisterna Edith Bouvier och Paul Conroy om eldupphör.

Upproret i Syrien. Minst 6.000 människor har dött, enligt FN:s siffror.

Foto: Maja Suslin / Scanpix

Djurgården tog chansen

Elitserien Mika Zibanejad inledde Djurgårdens målskytte vid 2–1-segern mot Växjö på Hovet.

AIK utan chans. Färjestad vann med 3–1 i Karlstad.

Skellefteå har hittat formen. Vann mot Modo med 4–3.

Jumbon igång. Timrå tog två poäng av Linköping.

Hemmasviten bruten. HV 71 slog Brynäs.

Foto: AP

Nu åtalas Manning för Wikileaksläcka

Misstänks ha hjälpt USA:s fiender. 24-årige soldaten Manning åtalas nu på 22 punkter. Förklaras han skyldig riskerar han livstids fängelse.

Foto: Scanpix

Bannerhed får Borås Tidnings debutantpris

Författaren Tomas Bannerhed prisas för sin debutroman ”Korparna”, som han även vann Augustpriset för. Debutantpriset 2012.

Augustpriset till Bannerhed. För sin debutroman.

Recension av ”Korparna”: Vilket nervigt och spännande språk!