S-krisen

Ahlin vald trots S-kvinnornas protest

Uppdaterad 2012-01-17 18:35. Publicerad 2012-01-17 11:45

S-kvinnornas ordförande vill inte ge Urban Ahlin en toppost i partiet. Foto: Scanpix.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Socialdemokraternas kvinnoförbund, S-kvinnor, vill inte att Urban Ahlin får ett nytt toppjobb i Socialdemokraterna. Bakgrunden är att han tidigare har anklagats för sexuella trakasserier. Men Ahlin valdes av riksdagsgruppen till gruppsekreterare trots protesterna, rapporterar TT.

– Som företrädare för S-kvinnor skulle jag gärna se att vi inte utsåg en biträdande partisekreterare som har den här typen av problem i bagaget, säger Lena Sommestad, ordförande i S-kvinnor till DN.se.

Men protesterna hjälpte inte. Senare på tisdage utsåg Socialdemokraternas riksdagsgrupp Ahlin till ny gruppsekreterare. Partiledaren Håkan Juholt ställde sig bakom att Urban Ahlin, i dag utrikespolitisk talesperson, skulle få uppdraget och när Juholt var på väg till partiets gruppmöte i riksdagen klockan 16 på tisdagen gav han Ahlin ett tydligt stöd:

– Mona Sahlin var beredd att göra Urban Ahlin till socialdemokratisk utrikesminister, det säger allt om Urban Ahlin, sa Juholt då till DN.

Ahlin blev även vald till biträdande partisekreterare och får sitta med när partiets högsta beslutande organ mellan kongresserna, det verkställande utskottet (VU), sammanträder.

Men S-kvinnor motsatte sig öppet nomineringen. Bakgrunden är att Urban Ahlin 2008 anklagades för sexuella trakasserier. Den dåvarande gruppledaren Sven-Erik Österberg kallade då till sig Ahlin till ett enskilt samtal och kvinnan som anmält Urban Ahlin omplacerades.

– Jag kan inte bedöma allvaret i händelserna som föranledde den diskussion vi hade, jag har inte den insynen. Men det är naturligtvis så att positionen som biträdande partisekreterare är en väldigt viktig position i partiet, det är en position som kräver goda ledaregenskaper, det är en position där det är viktigt att man har ett starkt förtroende.

– Den här frågan om de sexuella trakasserierna har lett till att förtroendet för Urban Ahlin har sviktat, förtroendet för honom som en god ledare i partiet, säger S-kvinnors ordförande Lena Sommestad.

Hon betonar att sexuella trakasserier är en viktig arbetsmiljöfråga som måste tas på stort allvar.

– Som företrädare för S-kvinnor skulle jag gärna se att vi inte utsåg en biträdande partisekreterare som har den här typen av problem i bagaget. Jag tycker det är olyckligt att det finns den typen av diskussion kring en ledare i Socialdemokraterna som är ett feministiskt parti, säger Lena Sommestad.

I samband med att anklagelserna mot Urban Ahlin blev kända hösten 2010 medgav Urban Ahlin att kvinnan känt sig kränkt, men förnekade bestämt att han trakasserat henne.

Sven-Erik Österberg, som i egenskap av dåvarande gruppledare för Socialdemokraterna i riksdagen utredde Urban Ahlins påstådda sextrakasserier, tycker inte att uppgifterna belastar Ahlin i det här läget.

– Det kan inte vara så att någon blir straffad för något man inte är fälld för, säger han.

DN.se har sökt Urban Ahlin för en kommentar men utan framgång.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Webb-TV

”Inte viktigt att ta ut fastighetsskatt”

Flera nya ansikten i Löfvens lag. Magdalena Andersson, nu överdirektör på Skatteverket, blir ny ekonomiskpolitisk talesperson.

DN:s Maria Crofts om laget: ”Löfven kopierar Reinfeldt”.

Foto: Scanpix Vasaloppet 2011.

Motionstrenden ger nytt rekord

Just nu laddar tiotusentals skidåkare för Vasaloppsveckan och det ser ut att bli nytt deltagarrekord i år igen. Inleds på fredagen.

Våren här lagom till sportlovet. Korta vintern är redan slut.

Läget i trafiken. Håll stenkoll på Trafikverkets specialsida.

Rakning av katt polisanmäld

Bortsprungen katt kom hem hårlös. Nu har matte, en kvinna från Hylte, polisanmält djurplågeriet.

Foto: Alamy

Fick vänta ett år på cancerbehandling

Kvinna fick besked om bröstcancer. Sedan tog det ett år till att hon remitterades vidare. Onödigt lidande, konstaterar Socialstyrelsen.