S och mp siktar på att regera ihop

Publicerat 2008-10-08 21:57

Socialdemokraterna och miljöpartiet kommer att bilda regering utan vänsterpartiet om de vinner valet 2010. De båda partierna har också beslutat att inleda ett långsiktigt samarbete med sikte på 2020.

- Det är en ny fas som nu inleds i svensk politik, sa den socialdemokratiska partiledaren Mona Sahlin när hon tillsammans med miljöpartiets språkrör presenterade de långtgående samarbetsplanerna på onsdagen.

De två partierna ska ta fram en gemensam valplattform till i början av valåret 2010. Men samarbetet har också tydliga gränser.

- Vart och ett av partierna kommer att ha egna valmanifest och egna politiska förslag inför valrörelsen. Vi har inte som ambition att slå ihop våra två partier, förklarade språkröret Maria Wetterstrand samtidigt som hon utlovade en omfattande plattform med klara besked i alla stora politiska frågor.

Vägen till en enad regeringspolitik ska bland annat gå via fem gemensamma arbetsgrupper i ämnen som ännu inte bestämts. De båda partierna ska också tillsammans bege sig på resor ut i landet för att manifestera den nya enigheten.

Sahlin liksom språkrören Wetterstrand och Eriksson plockade fram flera gemensamma grundinställningar som gör samarbetet möjligt, bland annat en tro på politikens möjligheter och inte en blind förlitan på marknadskrafterna. De hoppades också på fler lösningar över de politiska blockgränserna än vad som nu har skett.

Att det tredje oppositionspartiet vänsterpartiet inte är med förklarade Mona Sahlin med att s och mp inte är överens med v om den ekonomiska politiken.

- Jag har hela tiden sagt att en framtida regering som jag leder aldrig kommer att kunna kompromissa om de ekonomiska grunderna. Vi har behövt ha ett mycket tydligt besked från vänsterpartiet om det. Det har vi inte fått, sa hon.

Att s och mp medvetet skulle ha utestängt v avfärdar Peter Eriksson.

- Vi har gett vänsterpartiet alla möjligheter och haft seriösa diskussioner med det, hävdade han.

Att vänsterledaren Lars Ohly känner sig förbisprungen råder det ingen tvekan om. Han har aldrig bjudits in för att de tre partierna ska kunna hitta en kompromiss för framtida samarbete, förklarade han för DN och ser det ensidiga s/mp-samarbetet som ett misstag.

- De enda som blir glada nu är högerregeringen. Den får nu en möjlighet att återhämta sig från en kraftigt försvagad opinionsställning. Nu kan de spela på splittringen inom den nuvarande oppositionen, sa han.

Tidigare har han sagt att vänsterpartiet aldrig kommer att stödja en rödgrön regering utan hans parti.

- Den inställningen kvarstår, var hans bestämda besked även nu.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

SL: "Väldigt beklagligt". Svårt att övervaka tunnelbanespår automatiskt.

AFGHANISTAN

Sverige skickar ny pluton nästa vecka Foto: Försvaret

Sverige skickar ny pluton nästa vecka

Sverige förstärker trupperna i Afghanistan nästa vecka. En pluton med ett 30-tal soldater skickas - behövs inget nytt beslut från riksdagen. 99

Skytten var bekant med svenskarna. Utredningskommission på väg.

Expert räknar med fler dödsoffer. Farligt med närkontakt.

Allan Widman på Newsmill.

Allan Widman på Newsmill. Nu måste Sverige skicka fler till Afghanistan.

Tusentals civila flyr undan storoffensiv Foto: Noor Mohammad

Tusentals civila flyr undan storoffensiv

Offensiven kallas "Mushtarak" (Tillsammans). Amerikanska, brittiska och afghanska trupper har slagit en ring runt talibanfästet Marja.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

Äldste brodern Elm. Foto: Scanpix Äldste brodern Elm.

Målsuccé för David Elm

Spelade 90 minuter. David Elm stod för mål och målgivande pass i segermatchen mot Burnley. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 41

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 63

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 61

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.