Dataskandalen

S slår tillbaka om manipulation

Publicerad 2007-04-28 14:23

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

På dagens DN debatt riktar Per E Samuelsson, försvaradvokat för en av de åtalade folkpartisterna, kritik mot Socialdemokraterna. Men socialdemokraternas juridiska ombud slår tillbaka kritiken.

- Allt det här har tagits upp i rättegången och rätten har inte funnit att det ska finnas någon substans i det här. Här framför man ganska allvarliga anklagelser utan att det finns något faktastöd för det, säger Percy Bratt, socialdemokraternas advokat, till DN.se.

Enligt Per E Samuelson skulle socialdemokraterna ha mörkat information i samband med sin polisanmälan om dataintrång.

Samuelsson, som försvarade Folkpartiets före detta partisekreterare Johan Jakobsson i rättegången, hävdar att den lista över inloggningar som polisen tog fram klart visade vem som loggat in på nätverket - däribland den socialdemokratiska ungdomspolitikern Niklas Sörman. Om det från början varit känt att en socialdemokrat också gjort dataintrång skulle skandalen blivit väsentligt mindre, hävdar Samuelson.

Men att socialdemokraterna skulle mörkat Sörmans namn i polisanmälan förnekas av Percy Bratt.

Enligt honom gick det till på följande sätt: Socialdemokraterna fick i augusti ett tips från Dagens Industri om att de var utsatta för dataintrång, och inledde då en internutredning. Utredningen visade att dataintrång hade förekommit, men när polisanmälan gjordes visste socialdemokraterna inte hur uppgifterna kommit ut, och huruvida det hade skett med hjälp av någon inom partiet.

- De gjorde ju en kontroll och frågade ut de två personerna på kontoret, varav en var Sörman, om det var någon av dem som hade gjort inloggningarna. Men Sörman nekade, hans erkännande kom först under polisförhör, säger Percy Bratt.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Stor fängelsebrand – hundratals döda

Fångarna ska själva startat branden. Enligt Reuters ska 270 personer ha omkommit under en brand som startades under ett upplopp.

Foto: Scanpix Tåget, av modellen "Flirt".

Norskt tåg spårade ur – flera skadade

Miljardtåget spårade ur under testkörning. Minst tio personer skadades när ett tåg spårade ur mellan Nykirke och Holmestrand söder om Oslo.

Foto: Scanpix

Två personer döda i södra Stockholm

Polis åkte på bråk – hittade två avlidna. Två personer påträffades på onsdagen döda i en lägenhet i Botkyrka, söder om Stockholm.

Foto: Scanpix

En lektion i hur skolan i Sverige kan lyckas

Den hyllade finska skolan har varit förskonad från drastiska reformer och står fri från marknadens logik. Sven-Eric Liedman skådar ljuset.