”Det är naturligtvis välkommet att Centerpartiet nu tar bladet från munnen och menar att det är dags för regeringen att ta ett beslut om att erkänna staten Palestina”, säger Urban Ahlin, Socialdemokraternas utrikespolitiske talesman.
I söndagens DN Debatt skriver Centerpartiet att man vill att Sverige erkänner Palestina som stat. Det innebär att regeringen är splittrad i frågan eftersom både Moderaterna och Folkpartiet säger nej till ett erkännande.
Urban Ahlin konstaterar att C med Lundgrens besked följer linjen partiets stämma slog fast.
Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet vill ge Palestina FN-medlemskap och erkännande som stat. Med C-beskedet tror Ahlin att det finns en majoritet i riksdagen för ett erkännande, men han konstaterar också att det enligt svensk grundlag är regeringen som utformar utrikespolitiken.
Det var, påpekar Ahlin, Folkpartiledaren Jan Björklund som låg bakom Sveriges nej till Palestinas Unesco-medlemskap. Det ska med C:s besked i åtanke bli intressant att följa den svenska linjen när frågan ska upp i FN:s generalförsamling, säger Ahlin.
– Är det så att det är Folkpartiledaren och vice statsministern som återigen ska ha taktpinnen och leda Sverige in i en politik som gör att vi förlorar ännu mer anseende i Mellanöstern?