Socialdemokraterna vill satsa sju miljarder kronor 2009-2010 för att motverka arbetslösheten inom byggsektorn.
Byggbranschen menar att det behövs extraordinära insatser och snabba åtgärder.
Vid ett seminarium i Stockholm på tisdagen varnade Skanskas vd Johan Karlström för att en dramatisk nedgång väntar runt hörnet. Skanska drar ned sin verksamhet med 15 procent för 2009.
- Det behövs extraordinära insatser och snabba åtgärder. Inte för att rädda Skanska, vi klarar oss, men vi är djupt oroade över sysselsättningen inom branschen, sade han.
Han föreslog en rad olika åtgärder, som snabbt kan ge effekt. Framför allt vill han se snabba insatser för att få i gång ombyggnad av miljonprogrammet —vilket ger mer sysselsättning än nyproduktion — men även stimulanser för byggandet av hyresrätter.
- Vi har presenterat våra åtgärder för regeringen och de har lyssnat, men nu ser vi fram emot resultat, det är bråttom, sade Johan Karlström.
Socialdemokraterna har nyligen presenterat krispaket, där bland annat ett ROT-avdrag på 3 miljarder kronor och 1 miljard till byggandet av hyresrätter ingick. Redan i budgetmotionen föreslogs insatser för ombyggnad av miljonprogrammet. På tisdagen utökade socialdemokraterna förslagen med ytterligare åtgärder på sju miljarder kronor.
Det handlar om 3 miljarder kronor till för ombyggnad av miljonprogrammet per år 2009 och 2010. Förslaget innebär en statlig stimulans på 20 procent av kostnaden upp till ett tak på 75.000 kronor per lägenhet. Det kan innebära renovering av cirka 40.000 lägenheter och ge cirka 25.500 årsarbeten inom byggbranschen.
Därtill föreslås ökade statsbidrag till kommunerna på 500 miljoner kronor per år för 2009 och 2010. Det är pengar som ska gå till upprustning av skolor, förskolor och äldreboenden.
- Pengarna gör ingen nytta i ladorna, de måste ut på åkrarna, sade socialdemokraternas ledare Mona Sahlin med hänvisning till regeringens försiktighet att föreslå ytterligare stimulanser.