Sahlin har fått 248.000 väljare att fly alliansen

Publicerat 2008-09-15 23:59

När riksdagen öppnar på tisdagen kan socialdemokraternas Mona Sahlin nöjt titta ut över sin nya sympatisörskara: 111.000 före detta moderatväljare, 57.000 folkpartister, 50.000 kristdemokrater... DN/Synovates mätning av väljarströmmarna visar hur snabbt det kan svänga i politiken.

Synovate har gjort en specialmätning med nära 4.000 intervjuer för att mitt i mandatperioden kunna se hur väljarna rört sig mellan partierna sedan valet 2006. Den visar hur hundratusentals borgerliga väljare klivit över den politiska blockgränsen och anslutit sig till Mona Sahlins opinionsmässiga segertåg.

Efter katastrofvalet 2006 då socialdemokraterna gjorde sitt sämsta val sedan allmänna rösträtten infördes och fick nöja sig med 35 procent har det gått snabbt uppåt. Två år senare ligger partiet runt 45 procent, med 45,2 i den här mätningen.

Mona Sahlin kan glädja sig åt att ha vunnit väljare från samtliga andra partier och från soffan:

  • Största förloraren är moderaterna, som tappat 111.000 sympatisörer, som röstade på partiet 2006 men nu säger att om det vore val i dag skulle de rösta på socialdemokraterna. Det här framgår av Synovates mätning av nettot för vinster och förluster av väljare där man också frågat hur de intervjuade röstade 2006.

  • Men de partier som förlorat störst andel av sina sympatisörer till socialdemokraterna är kristdemokraterna och folkpartiet. De har tappat mer än var sjunde väljare, drygt 15 procent vartera, medan moderaterna förlorat drygt 8 procent.

  • Centerns Maud Olofsson kan trösta sig med att hennes parti har de minsta förlusterna till socialdemokraterna, med "bara" 30.000 sympatisörer. Det gör att centerpartiets förluster också är något mindre än vänsterpartiets och miljöpartiets.

  • Utöver vinsterna från de andra partierna har socialdemokraterna också gått segerrikt fram bland soffliggarna och blankröstarna från valet 2006. Många av dem säger att de skulle rösta i dag och rösta på s. Även bland dem som säger att de inte minns hur de röstade i förra valet stöder en stor del socialdemokraterna i dag.

    Enligt DN/Synovate-mätningen har socialdemokraterna gått starkast bland väljare under 30 år, något starkare bland kvinnor än bland män, och starkare bland TCO:s medlemmar än bland LO:s och Sacos.

    För statsminister Fredrik Reinfeldt är det här dyster läsning, men han vet också hur det känns att vara i Mona Sahlins kläder. Drygt ett år före valet 2006 upplevde han ett liknande segertåg. Då hade moderaterna bland annat lockat över 145.000 väljare som röstat på socialdemokraterna 2002.

    - Den här mätningen visar att även sverigedemokraterna tappat väljare till socialdemokraterna sedan valet. Det är främst moderaterna och folkpartiet tillsammans med vänsterpartiet som förlorat sympatisörer till sverigedemokraterna, säger Synovates opinionsanalytiker Nicklas Källebring.

    - Det stämmer inte med den gängse bilden i debatten och kanske är den allra viktigaste informationen från den här mätningen.

    Opinionsförändringarna sedan augustimätningen är mycket små. Oppositionspartierna leder i dag med tillsammans 56,4 procent mot 38,8 för regeringsalliansen.

    Kristdemokraterna ligger kvar under riksdagsspärren med 3,7 procent. Sverigedemokraterna får 3,2 procent.

    Synovate har i den här mätningen för DN intervjuat 3.902 personer under perioden 18 augusti-11 september.

  • Bloggat om artikeln(0)

    (Vad är Twingly?)

    Visar  (av totalt ).

    Vill du ha en bra start på dagen?

    Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

    Nyheter från Förstasidan

    SL: "Väldigt beklagligt". Svårt att övervaka tunnelbanespår automatiskt.

    AFGHANISTAN

    Sverige skickar ny pluton nästa vecka Foto: Försvaret

    Sverige skickar ny pluton nästa vecka

    Sverige förstärker trupperna i Afghanistan nästa vecka. En pluton med ett 30-tal soldater skickas - behövs inget nytt beslut från riksdagen. 98

    Skytten var bekant med svenskarna. Utredningskommission på väg.

    Expert räknar med fler dödsoffer. Farligt med närkontakt.

    Allan Widman på Newsmill.

    Allan Widman på Newsmill. Nu måste Sverige skicka fler till Afghanistan.

    Tusentals civila flyr undan storoffensiv Foto: Noor Mohammad

    Tusentals civila flyr undan storoffensiv

    Offensiven kallas "Mushtarak" (Tillsammans). Amerikanska, brittiska och afghanska trupper har slagit en ring runt talibanfästet Marja.

    DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

    60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

    60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

    Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

    Äldste brodern Elm. Foto: Scanpix Äldste brodern Elm.

    Målsuccé för David Elm

    Spelade 90 minuter. David Elm stod för mål och målgivande pass i segermatchen mot Burnley. 2

    Misstanke om tjuvjakt på varg

    Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 41

    Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

    Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

    Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 60

    Teknik

    Atomur kan ge bättre GPS

    Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

    Dawit Isaak har suttit fängslad
     dagar,  tim,  min och  sek.

    Solodans.

    På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

    För kalla händer.

    För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 61

    Ny Kepler-roman i sommar.

    Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

    Min vännina ljuger.

    Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.