Sarkozy banar väg för EU-president

Publicerat 2008-12-12 18:02

Efter ett halvår av kriser, krig och extra toppmöten lägger Nicolas Sarkozy snart ifrån sig EU:s ordförandeklubba. "Sarko", en ordförande vars like EU aldrig skådat, kan bana väg för EU-presidenten som tillsätts om Irland säger ja till Lissabonfördraget.

Samma dag som USA chockade världen och marknaderna med senatens nej till bilpaketet kom EU olyckskorparna på skam. Utan att ens dra över på mötestiden lyckades de 27 EU-ländernas ledare komma överens om både ett klimatpaket med ambitiösa mål och krispaket värt ett par hundra miljarder euro.

EU-ordföranden och franske presidenten Nicolas Sarkozy strålade av belåtenhet efter detta sitt sista toppmöte i ordförandestolen. Och vid sin slutpresskonferens lade han fram sin filosofi om hur EU ska fungera:

Europa måste vara mycket mer reaktionssnabbt, mycket mer snabbfotat och inte hålla på och älta så mycket med procedurfrågor.

Och EU har med den franske presidenten vid rodret onekligen varit "reaktionssnabbt" och "snabbfotat". Frankrikes ordförandehalvår har präglats av en närmast apokalyptisk anhopning av kriser, där irländarnas nej till Lissabonfördraget, kriget i Georgien och den globala finanskrisen har kastat om alla ritningar och planer. Men Sarkozy har raskt kastat sig in i varje kris. Han mäklade fred i Georgien, han samlade euroländerna till åtgärder mot finanskrisen. Aldrig har EU haft så många extra kristoppmöten som det senaste halvåret.

Henry Kissinger frågade en gång vem man ska ringa om man vill tala med "Europa". Det senaste halvåret har det inte rått något tvivel om den saken det är numret till Elyséepalatset som har gällt.

Denna aktivism kan ha en baksida. I efterhand visade sig flera oklarheter i det fredsavtal som Sarkozy snabbt förhandlade fram i Moskva. Det finns ännu frågetecken kring hur de storstilade målen i fredagens klimatuppgörelse går ihop med de eftergifter som gjordes för att få alla medlemsländer med på båten. Men detaljerna får redas ut av någon annan.

- Det är mycket lättare att skapa enighet om man har ett storstilat mål, sade Sarkozy vid sin presskonferens.

Och det är sant att uppvisningar av dådkraft och enighet i dag sänder viktiga signaler i världspolitiken.

Men Sarkozys sätt att leda EU sänder också signaler inåt unionen. I höst går Irlands folkomröstning om Lissabonfördraget i repris. Röstar irländarna ja tillsätts en "EU-president" som från sitt kontor i Bryssel tar över ordförandeklubban på heltid.

Men vad blir den nya EU-presidentens roll? Det finns olika uppfattningar. Ett dynamiskt maktcentrum eller en beskedlig ordförande som håller ordning på papper mellan mötena? Små länder föredrar det senare.

Men Nicolas Sarkozys ordförandehalvår banar helt klart väg för en EU-president som står på barrikaderna och eldar sina trupper som en Napoleon, medan tjänstemännen i EU-kommissionen får sköta teknikaliteterna. Kommissionen ska inte "göra politik", sade Sarkozy.

Frankrikes halvår som EU-ordförande 2009 kommer att få ett positivt eftermäle. Men det ger ändå små EU-länder en del att fundera över för framtiden.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

SL: "Väldigt beklagligt". Svårt att övervaka tunnelbanespår automatiskt.

AFGHANISTAN

Sverige skickar ny pluton nästa vecka Foto: Försvaret

Sverige skickar ny pluton nästa vecka

Sverige förstärker trupperna i Afghanistan nästa vecka. En pluton med ett 30-tal soldater skickas - behövs inget nytt beslut från riksdagen. 95

Skytten var bekant med svenskarna. Utredningskommission på väg.

Expert räknar med fler dödsoffer. Farligt med närkontakt.

Allan Widman på Newsmill.

Allan Widman på Newsmill. Nu måste Sverige skicka fler till Afghanistan.

Tusentals civila flyr undan storoffensiv Foto: Noor Mohammad

Tusentals civila flyr undan storoffensiv

Offensiven kallas "Mushtarak" (Tillsammans). Amerikanska, brittiska och afghanska trupper har slagit en ring runt talibanfästet Marja.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

Äldste brodern Elm. Foto: Scanpix Äldste brodern Elm.

Målsuccé för David Elm

Spelade 90 minuter. David Elm stod för mål och målgivande pass i segermatchen mot Burnley. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 38

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 56

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 61

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.