Schenström-affären

Schenström var klart påverkad

Publicerad 2007-10-30 20:12

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Var statssekreterare Ulrica Schenström i stånd att klara landets krisberedskap när hon var på krogen med TV 4-journalisten? Efter att först ha vägrat berättar nu journalisten att Schenström var klart alkoholpåverkad.

- Hon var inte redlös, men jävligt glad i hatten, säger reportern Anders Pihlblad, enligt Expressen på nätet.

Efter hans omtalade krogmöte med statsminister Fredrik Reinfeldts högra hand i förra veckan, har debatten gått hög om hur nära reportrar och politiker ska umgås.

Krav har också rests på Reinfeldt att tala om ifall Schenström (m) hade ansvar för regeringskansliets krisberedskap när hon satt på krogen och drack alkohol och pussade på Pihlblad.

Men Reinfeldt har vägrat och frågat "hur vet ni att hon var onykter". Först nu säger den som visste, Pihlblad och efter att tidigare på tisdagen vägrat med motivering att det var för känsligt att hon var "klart alkoholpåverkad".

Rino Rotevatn, ordförande i Journalistförbundets yrkesetiska nämnd, finner den tidigare vägran märklig.

- Det kan ju vara en journalistisk bomb som reportern sitter på, men eftersom TV 4 själv är för insyltat så ligger det i bolagets intresse att lägga locket på.

Anne Lagercrantz, nyhetschef på TV 4, anser inte att TV 4 tigit om Schenströms tillstånd. Hon menar att det stod klart redan första dagen efter vittnesmålen i Aftonbladet, som publicerade krogbilderna.

Och morgonen efter, i torsdags, bekräftade Pihlblad det för Lagercrantz. Men första saken för TV 4 blev att dementera ett förhållande mellan de båda, samt bedöma Pihlblads arbetsuppgifter, enligt Lagercrantz.

- Vi hade inte det fokuset de första dagarna, vilken roll Schenström hade i regeringens krisberedskap den kvällen, vilket jag kan beklaga. Vi har försökt ta reda på det men vi har inte lyckats, säger hon till TT.

- Det har ju också ställts på sin spets nu, för oss och för andra medier, när Reinfeldt går ut så hårt i Ekot i går och säger "bevisa att hon inte var nykter".

Reinfeldt uppger att Schenström medgett att hon druckit vin.

- Men hon säger sig inte ha varit påverkad på ett sätt så att det skulle ha inverkat på hennes möjligheter att fullgöra sina förpliktelser, säger Reinfeldt till TT.

Samtidigt vägrar han säga om "förpliktelser" också innebär beredskapsjour.

- Nej det kan jag inte säga något om i kväll.

Reinfeldt fortsätter motivera sin vägran med att beredskapsfrågan rör rikets säkerhet.
Men det tycker Håkan Juholt (s), försvarsberedningens tidigare ordförande, är nys.

- Vi har utrett detta noggrant efter tsunamikatastrofen, det handlar om liv och död. Statsministern måste nu bringa klarhet i detta för att återfå förtroendet för att vi har en nationell krishantering som är kompetent, säger han till TT.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Könsneutrala EQ-dockor på förskolan Egalia i Stockholm.

På Egalia är barnen personer – inte kön

”Ordet ”hen” ger barnen frihet”. Var tredje förskola missar i jämställd- hetsmålen trots att forskning visar hur könet avgör vilket bemötande barn får.

Är det viktigt med jämställdhetstänk i förskolan?

Foto: Anders Hansson

De gjorde samma brott – en friades

Slumpen avgör om du straffas. Konsekvenserna för att köra för fort har blivit rena lotteriet. Tusentals kan straffas felaktigt.

Vårdtagare låg död i veckor

Dödsorsaken okänd. Hemvårdare i Lunds kommun har missat att en person som de skulle vårda legat död i badrummet.

Foto: Alamy Vinnare och förlorare i bemanningsbranschen.

Uthyrd på jobbet - så funkar det

Tjäna extra bra om du är chef eller specialist. Receptionister och lagerarbetare får räkna med sämre villkor. Bemanningsbranschen.

Lagerarbetaren var alltid orolig. Anna Gustafson sa upp sig till slut.

Jobbar deltid och tjänar mer. Henrik Folkesson är hyrchef.