Schyman och Fi vill lämna medieskuggan för Bryssel
Publicerat 2009-05-29 23:20
Lina Alriksson Gudrun Schyman höll torgmöte på Medborgarplatsen.
Feministiskt initiativ vill skicka Schyman till Bryssel för att göra upp med manlig miljöförstöring, abortmotståndare och gubb-dominansen kring mötesborden. Men frågan är om en stark kandidat kan kompensera för år av medieskugga.
DN Teman i artikeln
Gudrun Schyman står på Medborgarplatsen omgiven av rosa ballonger och en liten skara medlemmar och sympatisörer. Hon ska snart torgtala, men har börjat dagen med en säkerhetspolitisk debatt. Ett område där Fi har en slogan som sticker ut: EU:s största säkerhetspolitiska problem är mäns våld mot kvinnor.
– FN:s statistik visar att fler kvinnor dör av mäns våld varje år än människor som omkommer i väpnade konflikter och terrorattentat. Ändå är det en fråga som inte finns på den säkerhetspolitiska dagordningen, säger Gudrun Schyman.
Gudrun Schyman är som vanligt laddad med argument och statistiska belägg för den rådande ojämställdheten. Det och personlig politisk stjärnstatus har hjälpt henne till valsegrar förut. Men frågan är om det räcker när hon nu kandiderar för ett parti som slumrat i medieskugga sedan riksdagsvalet för tre år sedan. I opinionsmätningarna har de legat runt 0,5 procent.
– Jag tror jag tar mig in i parlamentet. Väljarna ser att här har vi en person som kan sätta högklackarna i backen och inte lägger sig platt för gubbarna, säger hon själv.
Vad är Fi för typ av politiskt parti i dag?
– Vi har mognat som organisation och har tydligt talat om att vi ser feminismen som en självständig ideologisk utgångspunkt.
Att ställa sig på höger-vänsterskalan vägrar Fi alltså fortfarande. Men får de ett mandat vill Schyman söka inträde antingen i den gröna gruppen eller i vänstergruppen.
– De partierna har en större kunskap om jämställdhetsfrågor och ser redan samhället i strukturer, inte bara individer.
Fi är kritiskt till EMU och mer överstatlighet – särskilt en militär union. De anser att män bär ett stort ansvar för miljöförstöringen med sin bilburna livsstil och kräver att klimatpolitiken ska bygga på en rättvis fördelningspolitik. Gudrun Schyman är kritisk till det fria vårdvalet och tycker att Socialdemokraterna duckar i frågan.
– Det vågar inte säga att det handlar om makt. Tillsammans med den fria etableringsrätten har vi fått en sjukvård som inte styrs utav behov utan efter vilka som har råd att betala för den.
Feministiskt initiativ är kritiskt till att de inte ges samma utrymme i medierna som de större partierna. Att som DN utgå från opinionsstöd tycker Gudrun Schyman är fel.
– Mätningarna är så osäkra. Man borde i stället titta på hur länge partierna har funnits, om de är seriösa och har en stabil medlemsbas.
Fi har i stället fått förlita sig på nätbaserat kampanjande, exempelvis med reklamfilmer och debatter på Youtube.
– Det är en utmaning att ha en nollbudget, men jag tror på att gräsrötter kan bestämma mer än de stora partiernas miljoner.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Läs engelska i London
Utmana dig själv med en av Språkpunktens roliga kurser!
-
Boka billigt hotell här
BOKA - Vi hjälper dig hitta det bästa hotellet i ditt resmål.










