I november gick Sverigedemokraternas politiker upp i riksdagens talarstol 147 gånger. Av dessa tillfällen användes över hälften – 54 procent – åt att prata om bland annat invandringsfrågor. Därefter har partiets ledamöter valt att ligga allt lägre med sin hjärtefråga i riksdagskammaren, visar DN:s granskning.
I juni gick Sverigedemokraternas riksdagsmän upp i talarstolen 104 gånger – men endast 19 procent av alla tal tog upp invandringsfrågor.
Dagens Nyheter har analyserat utskrifter från alla repliker och anföranden sedan valet i höstas. Vi har sökt efter ord som Sverigedemokraterna brukar använda när de talar om invandring, till exempel muslim, flykting och utlänning. Talen har sedan delats upp i två högar – inlägg där orden förekommer och där orden inte förekommer.
Den lånsiktiga trenden är tydlig: SD talar allt mindre om invandring i riksdagen.
Under första halvan av riksdagsåret (oktober till februari) fick 49 procent av alla tal träffar på bland annat invandring. Under andra halvan av riksdagsåret (mars till juni) ger samma mätning 34 procent.
– Mitt intryck matchar det som ni visar. Jag tror att det är en medveten strategi – att man strävar efter att inte bli ett enfrågeparti, säger Andreas Johansson Heinö, statsvetare vid Göteborgs universitet.
Han har intresserat sig för Sverigedemokraterna och debatten om det mångkulturella samhället. En förklaring till trenden kan var att många enfrågepartier ofta har ett dilemma:
– Man måste å ena sidan vara udda eftersom man bygger på ett politikermissnöje. Men man får inte vara för annorlunda för då skräms väljare bort. Man måste hitta en balans och inte vara för extrem eller för normal, säger Andreas Johansson Heinö.
Finns det liknande exempel?
– Skulle man jämföra med Miljöpartiet hösten 1998 hade man förmodligen fått lika många träffar på miljö. I dag är Miljöpartiet ett helt annat parti. De har alltid ett miljöperspektiv, men nuförtiden en egen politik på många områden.
DN:s granskning visar endast vad Sverigedemokraterna har sagt i riksdagens talarstol. Det behöver alltså inte nödvändigtvis betyda att partiet förändrat sin retorik även utanför riksdagshuset.
SD-ledaren Jimmie Åkesson bekräftar att andelen inlägg om invandring har minskat:
– I takt med att riksdagsarbetet kommit i gång har det blivit fler och fler ärendedebatter. Där deltar vi så ofta som möjligt. Då är det naturligt att vi pratar om vad det ärendet berör och andelen tillfällen då vi pratar om våra profilfrågor sjunker, säger han.
Sedan april har Jimmie Åkesson pratat om invandring vid ett tillfälle, visar DN:s kartläggning. Och den gången handlade det snarare om att konstatera att han inte pratat om invandring under debatten:
– Fru talman! Jag har medvetet inte pratat så mycket invandring i dag, sade han enligt riksdagsprotokollet.
Jimmie Åkesson pekar ut två områden som de vill fördjupa sig i framöver: Bostadsfrågan och energipolitiken.
– Vi har en uttalad ambition att bredda partiets politik, säger han.