Självkritisk Sahlin vill stödja fattiga mammor

Publicerat 2008-06-24 19:02

Ensamstående mammor med barn blir allt fattigare. 2006 levde hela 20 procent under fattigdomsgränsen, en nästan dubbelt så stor andel som 1995. Det visar en ny rapport om inkomstfördelning från Arbetarrörelsens Ekonomiska Råd.

Även de unga vuxna, upp till 30 år, har kontinuerligt fått allt mindre pengar att röra sig med. Bland annat för att studiemedlens köpkraft halkat efter den övriga samhällsekonomin.

Över huvud taget har inkomstskillnaderna ökat kraftigt sedan mitten av 1990-talet, visar rapporten som presenterades på tisdagen. Även om de allra flesta har fått det åtminstone lite bättre ekonomiskt har ojämlikheten ökat påtagligt sedan löneskillnaderna i början av 1980-talet historiskt var som lägst. Höginkomsttagarna har dragit ifrån resten. De yngre har liksom de ensamstående mödrarna halkat efter, medan de äldre relativt sett fått det bättre.

Socialdemokraternas partiledare Mona Sahlin är självkritisk. En del av fattigdomsökningen beror på de nedskärningar som 90-talets ekonomiska kris tvingade den dåvarande socialdemokratiska regeringen till, konstaterar hon. Men hon tycker också att socialdemokraterna missat att föra en samhällsdebatt med klass- och könsanalytiskt perspektiv:

- Om inte vi socialdemokrater alltid drivs av ilska mot orättvisor och polarisering tappar vi legitimiteten i att vara en socialdemokratisk folkrörelse.

Socialdemokraterna har försvarat systemen, i stället för de människor de var tänkta att hjälpa, medger hon.

- Kanske behöver vi uppfinna nya system, nya verktyg.

Mona Sahlin drar slutsatsen att de ekonomiska stöden till ensamstående familjeförsörjare och studenter kan behöva höjas.

- Kanske skulle vi pröva indexerade höjningar av barnbidrag, bostadstillägg och studiemedel. Annars fortsätter klyftorna automatiskt att öka, säger hon.

S-ledaren går gärna till val 2010 på målet om minskade inkomstskillnader, säger hon: höjda skatter för de allra rikaste i de dyraste husen, och ett välfärdssystem som omfördelar mer aktivt än i dag.

Sahlin kan även tänka sig att lagstifta för att tvinga kommunerna att erbjuda "nattis", "kvällis" och "helgis" - barnomsorg på alla tider då kommunens föräldrar behöver det för att kunna arbeta.

- Vi gjorde fel när vi i regeringsställning inte såg detta som en allmän del i välfärden.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

”Fri etablering har gett 120 husläkare”

Majoriteten slår tillbaka om vården i Stockholm. ”Oppositionen plankar vår plan att ändra ersättningssystemet”, säger Birgitta Rydberg (FP).

"Nej till fri etablering av vårdcentraler”. De rödgröna presenterade sitt alternativ till Vårdval Stockholm på onsdagen. 29

Är det rätt att stoppa den fria etableringen av vårdcentraler?

Se resultat

DN:S kulturpris 2010

Och vinnaren är ...

... Noomi Rapace Foto: Anette Nantell

... Noomi Rapace

Noomi Rapace tilldelas DN:s kulturpris för att hon gjort Lisbeth Salander till en gestalt som sätter ett avtryck i hjärtat. Tävlingen avgjord. 22

Läs filmbloggen: Det var dags för en filmkvinna. Grattis Noomi Rapace!

”230 000 omkom”

Officiella siffror efter jordskalvet i Haiti. Men den senaste siffran från den haitiska regeringen är inte definitiv. 4

Räddad 28 dagar efter skalvet. Utmärglad och svårt uttorkad, men vid liv.

OS I VANCOUVER –2 dagar kvar

Dopade varnas inför OS Foto: Claudio Bresciani / Scanpix

Dopade varnas inför OS

"Den som klara sig ena dagen, kan fällas senare". Wada-basen Arne Ljungqvist om nya testmetoder.

Blåsta igen Foto: Jose Jordan / 202

Blåsta igen

Vinden stoppar America's Cup. Först blåste det för lite, på onsdagen blåste det för mycket.

Recept

Fransk läckerhet

Citronpaj. En pajbotten fylld av len, syrlig citronkräm och på toppen frasig maräng. Oemotståndligt!

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Burkens värde höjs 100 procent.

Burkens värde höjs 100 procent. Panten blir en krona jämt. 30

Skrikare.

På Stan Den fins­ka manskören Huutajat jobbar med kraft och decibel. Skrikare.

Comeback i småbils- klassen.

Comeback i småbils- klassen. Nya Audi A1 med små, snåla motorer i en sportig inramning.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 12