Elektronisk övervakning

Snart får staten läsa din e-post

Publicerat 2008-06-12 11:08

På tisdag röstar riksdagen igenom det hett omdiskuterade signalspaningsförslaget. Förslaget ger staten rätt att spana på kabeltrafik, det vill säga telefontrafik, e-post och faxmeddelanden som passerar Sveriges gränser.

En naturlig anpassning till den tekniska utvecklingen för att skydda nationens säkerhet eller ett intrång i den personliga integriteten? Frågan har delat partierna i båda blocken men riksdagsmajoriteten är nu för.

Mejl, sms och fax som skickas över Sveriges gränser kan börja läsas av Försvarets radioanstalt redan den 1 januari 2009 om förslaget röstas igenom på tisdag. Och allt tyder på att så kommer ske. Ett års bordläggning av det kontroversiella lagförslaget har egentligen inte förändrat någonting.

Vad innebär nu detta? Vad kommer i praktiken att förändras?

Egentligen ingenting är FRA:s svar på den frågan. Enligt anstalten handlar det mest om en anpassning till att kommunikationen övergått från att ske via radio eller satellit, till att ske genom kabel. En nödvändighet för att bevaka nationella säkerhetsintressen mot nya hotbilder utifrån, säger förespråkarna.

Motståndarna å sin sida ser konsekvenserna av lagförslaget som en enorm kränkning av den enskildes integritet. Dessutom befaras hotad meddelarfrihet, försämrad rättssäkerhet för den enskilde och vad händer om ett odemokratisk statsskick tar vid?

Till lagförslaget hör också en förändring av vad som ska övervakas. Försvarsunderrättelseverksamhetens mandat ändras från "yttre militära hot" till "yttre hot".

Vilka mejl och sms kommer då FRA att läsa? Om jag skriver "någon borde släppa en atombomb på min chef" i ett mejl till en bekant utomlands, kommer mitt mejl då att läsas?

Svaret på den frågan tycks enligt FRA:s hemsida vara nej. För att slippa drunkna i irrelevant trafik utformas mycket komplicerade sökbegrepp, som FRA arbetat med i 30 års tid. "Sökbegreppen byggs upp genom en rad tekniska och innehållsmässiga kriterier, och användningen av betydelsebärande ord är endast ett i mängden."

Läs mer: Moderater ändrar sig om datalagring

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

SL: "Väldigt beklagligt". Svårt att övervaka tunnelbanespår automatiskt.

AFGHANISTAN

Sverige skickar ny pluton nästa vecka Foto: Försvaret

Sverige skickar ny pluton nästa vecka

Sverige förstärker trupperna i Afghanistan nästa vecka. En pluton med ett 30-tal soldater skickas - behövs inget nytt beslut från riksdagen. 96

Skytten var bekant med svenskarna. Utredningskommission på väg.

Expert räknar med fler dödsoffer. Farligt med närkontakt.

Allan Widman på Newsmill.

Allan Widman på Newsmill. Nu måste Sverige skicka fler till Afghanistan.

Tusentals civila flyr undan storoffensiv Foto: Noor Mohammad

Tusentals civila flyr undan storoffensiv

Offensiven kallas "Mushtarak" (Tillsammans). Amerikanska, brittiska och afghanska trupper har slagit en ring runt talibanfästet Marja.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

Äldste brodern Elm. Foto: Scanpix Äldste brodern Elm.

Målsuccé för David Elm

Spelade 90 minuter. David Elm stod för mål och målgivande pass i segermatchen mot Burnley. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 38

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 56

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 62

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.