Elektronisk övervakning
Specialdomstol kan lösa FRA-krisen
Publicerat 2008-09-24 21:50
Regeringen kan vara på väg att lösa ut krisen kring FRA och signalspaningslagen. Alliansens interna kritiker håller på att ge med sig, erfar DN. En viktig pusselbit blir då en specialdomstol som avgör vilken trafik som FRA får ta del av.
DN Teman i artikeln
Elektronisk övervakning
- Relaterad Webb-TV
-
"Jag lutar åt att lägga ner min röst"
2009-10-13 06:00
-
Livet 2.0: Facebook kontra FRA
2009-07-27 09:23
- Senaste nytt
- Datainspektionen: Övervakning allt lättare
- I morgon börjar signalspaningen
- Norge kräver krafttag mot FRA
- Livet på nätet kan ge nya folkstormar
- S lovar riva upp och göra om FRA-lagen
- Tidigare artiklar
- Moderater ändrar sig om datalagring
- Avlyssningsförslag får vila
- S säger nej till avlyssningslag
- Myndigheter kan beställa information från FRA
- Bäddat för strid om avlyssning
- Det skulle innebära ett mycket välkommet stopp för den hotande mass-scanningen, säger en av signalspaningslagens tongivande borgerliga kritiker till DN.
Enligt uppgift till DN står nu samtliga allianspartiers riksdagsgrupper - och försvarsdepartementet, som ansvarar för lagen - bakom förslaget om en specialdomstol. Till denna skulle Försvarets radioanstalt tvingas vända sig för att få ut den trafik som myndigheten anser sig vara i behov av. Domstolen skulle bara ge FRA tillstånd att ta del av vissa, klart definierade trafikstråk.
Det vore en helt annorlunda modell än i den i somras antagna lagen. Där kunde FRA:s ledning på egen hand med stor frihet utforma sina sökbegrepp, och applicera dem på all gränspasserande trafik, sedan regeringen fastställt en allmän inriktning och en "domstolsliknande nämnd" prövat tillståndsgivningen.
Ett system liknande det som nu diskuteras finns i Tyskland, vars signalspaningslag godkänts av Europadomstolen för mänskliga rättigheter. I Tyskland har motsvarande myndighet bara tillgång till cirka 10 procent av all elektronisk kommunikation.
Dessutom skulle kravet på prövning i den nya specialdomstolen också omfatta regeringskansliets beställningar till FRA.
Fortfarande återstår dock kritik mot försvarsdepartementets kompromissförslag, främst inom folkpartiet. Flera ledamöter kräver en garanti för att enbart försvarsmakten och regeringskansliet ska kunna få information via FRA. Inte till exempel polisen och Säpo.
Läs mer: Moderater ändrar sig om datalagring
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Boka billigt hotell här
BOKA - Vi hjälper dig hitta det bästa hotellet i ditt resmål.
-
Sista-Minuten-Hotell i Paris
750:-/natt/dubbelrum inkl. frukost i centrala Paris.










