Odenbergs avhopp kommer att skapa oro och sätta fokus på finansdepartementets fria tyglar. Det säger Ulf Bjereld, professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet.
Det spelar enligt Ulf Bjereld inte minsta roll hur bra den nya försvarsministern axlar sin roll.
- Nej, man säger då att Reinfeldt valde fel man från början, inte att den nya är perfekt.
Att de två tidigare avhoppen under Reinfeldts ledarskap nu kan läggas till ett tredje skapar enligt professorn oundvikligen stor oro i regeringen. Och eldar på diskussionen om statsministerns ledarförmåga.
- Det är illa för arbetsron. Och skapar spänning mellan finansdepartementet och övriga departement när finansdepartementet uppenbart fått så fria tyglar, säger Ulf Bjereld.
Spänningar mellan finansdepartementet och övriga regeringen är enligt honom inget ovanligt. Inte heller när vänsterblocket styr.
- Anders Borg tycks ha fått agera fritt, konstaterar Ulf Bjereld.
Antingen har Mikael Odenberg ovanlig mycket civilkurage, säger professor, och väljer att följa sitt hjärta. Eller så har han blivit illa klämd - av en "osmidig" finansminister, med statsministerns goda minne.