Stöd till klimatrådgivning förlängs

Publicerad 2011-09-07 17:18

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Regeringen förlänger satsningen på klimat- och energirådgivare. I höstens budget avsätts 140 miljoner kronor för 2013 och lika mycket för 2014.

I dag finns 248 klimat- och energirådgivare i kommunerna. Deras uppgift är att ge råd om hur man kan minska energiförbrukning och klimatutsläpp.

– Det är väldigt många privatpersoner, företag och kommuner som ber om mer kunskap om hur man energieffektiviserar och minskar utsläpp, säger näringsminister Maud Olofsson (C).

Enligt henne har satsningen betydelse för klimatpolitiken. Olofsson hänvisar till en undersökning gjord av energimyndigheten som visar att bland dem som fått rådgivning har det i tre av fyra fall haft betydelse för val av inköp eller investeringar.

Några mätningar av hur mycket klimatrådgivarna bidragit till minskade utsläpp finns dock inte.

– Men det vi vet är att information har betydelse för förändring av människors beteende, säger Olofsson.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

Flera nya ansikten i Stefan Löfvens lag

Presenterade sin grupp. Stefan Löfven väljer Magdalena Andersson, nu överdirektör på Skatteverket, som ny ekonomiskpolitisk talesperson.

DN:s Maria Crofts om laget: ”Löfven kopierar Reinfeldt”.

Foto: AP

Isaf-soldater dödade i östra Afghanistan

Norsk soldat sårad. Två utländska soldater har skjutits ihjäl i Afghanistan, meddelar Isaf, den internationella styrkan där Sverige ingår.

Foto: Hans Thorwid

Nationalmuseum ska hålla stängt i flera år

Statens fastighetsverk beräknar att Nationalmuseum i Stockholm måste flytta från sina lokaler under flera år. Museet kan öppna igen 2017.