Socialdemokraternas extrakongress

Juholt tar upp kampen mot Reinfeldt

Publicerad 2011-03-25 20:07

Foto: Pontus Lundahl / Scanpix

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Jakten på statsministerposten har börjat för Socialdemokraternas nye ledare Håkan Juholt. Men den debatt som fördes på kongressen innehöll få nya idéer om hur partiets utmaningar ska tacklas.

Till toner av Elvis Presley valdes 48-årige tonårspappan och Oskarshamnsbon Juholt till Monas Sahlins efterträdare på Socialdemokraternas extrakongress. Han visade stridsvilja från start och markerade att nu är det han som leder partiet.

- Jag har ett väldigt starkt mandat. Om jag misslyckas beror det inte på att jag har ett svagt mandat, då är det mig det beror på, sade han.

Juholt var inte blygsam när han beskrev sig själv som statsministerämne. Han avfärdade frågor om att han är den förste S-ledare på nära hundra år som saknar regeringserfarenhet och att det skulle vara en belastning.

- Fredrik Reinfeldt hade väl varit på studiebesök i regeringskansliet, kontrade Juholt och lyfte fram sina många år som politiskt sakkunnig i regeringskansliet och som ordförande i försvarsberedningen.

Och han svarade med en kvick vändning när någon undrade om vad han kände inför den första debatten med Reinfeldt i riksdagen.

- Jag tror att han är nervös.

Kongressdebatten som fördes i skuggan av partiledarvalet spretade åt olika håll och var sällan riktigt konkret. Den känsliga frågan om huruvida skatter borde höjas kom inte upp. Många ombud gick dock upp i talarstolen och menade att S måste göra mer för att inte den offentliga välfärden ska urholkas.

Framförallt oroades många av privatiseringar i vårdsektorn och av att friskoleföretag kan ta ut vinster.

Andra pekade på att partiet måste göra mer för ett bättre och tryggare arbetsliv. Ett konkret krav var att partiet måste se till att heltid blir en rättighet i kommuner och landsting.

Knappt någon kritik hördes mot den slutna process som ledde fram till valet av Håkan Juholt som ny partiledare.

När Mona Sahlin tackade för sig på kongressen, med ett engagerat tal, manade hon medlemmarna och Juholt att hålla ihop partiet. Hon var trött, sade hon, på alla inbördesstrider och etiketter som listar folk som höger- och vänstersossar och där andra beskrivs som "inte riktiga socialdemokrater".

Men Juholt protesterar mot bilden av S som ett splittrat parti. Debattglatt, ja, men med förmåga att samla sig när det gäller och en styrka att stå enat bakom beslut när de väl är fattade.

- Vi har en resa framför oss som kan ta tid, många människor har starka förhoppningar på oss, sade Juholt som dök upp mycket överraskande i slutskedet som valberedningens kandidat.

- Vi kommer inte att vika ner oss. Vi tror på ett samhälle där den som står i solsken har ett ansvar att hålla ett paraply över de som står i ösregnet, sade den nye S-ledaren som lovade Johnny Cash och Bruce Springsteen som ackompanjemang till kommande tal, efter första dagens Elvis.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar får hård kritik i KU-rapport

Hillevi Engström får skarpast tillsägning. Även infrastrukturminister Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 17 2 tweets 15 rekommendationer

Ryssland tvivlar på syrisk regims skuld

FN:s säkerhetsråd håller möte. Totalt dödades 108 personer, varav många barn, i massakern i syriska Hula. Ryssland tvivlar på regeringens skuld. 20 5 tweets 15 rekommendationer

Foto: Geoff Miller / Reuters

Snabb skotte i Indianapolis

96:e loppet på 101 år. 39-årige skotten Dario Franchitti tog sin tredje seger i det klassiska loppet Indianapolis 500 och kysste banan.

Två dog i svår frontalkrock

Norr om Ekshärad i Värmland. De båda bilarna har enligt polisen kolliderat på ett krön mer eller mindre front mot front.