Svart städhjälp hos Cederschiöld
Publicerat 2007-11-04 21:33
I 13 år har moderaterna Carl och Charlotte Cederskiöld haft svart städhjälp. Nu bemöter paret uppgifterna om skattefusk i ett skriftligt uttalande.
Relaterade artiklar
Paret menar att de mellan året 1994 till 2002 anlitat städhjälp med viss regelbundenhet. Dock har inte ersättningen för jobbet överstigit 10.000 kronor någon gång för dessa åren.
- Det stämmer att man som privatperson inte är skyldigt att betala skatt eller arbetsgivaravgift. Det dem skriver verkar korrekt, säger skattedirektör, Björne Sjökvist, vid Skatteverkets rättsavdelning, till DN.se.
Det är tidningen Aftonbladet som berättat att paret haft städhjälp sedan 1994, tre timmar varannan vecka. Lönen ska ha varit 80 kronor i timmen och allt ska ha betalts svart.
Via moderaternas presschef, Carl Johan Swanson, säger Charlotte Cederskiöld till tidningen:
- Ja, det har vi, men inte längre regelbundet utan när det är mycket att göra. Jag har ingen djupare förklaring. Det har bara rullat på. I fortsättningen betalar vi vitt, säger hon.
Hon fick tipset från en bekant men beklagar nu djupt att de inte följt lagen. För de 13 åren har staten gått miste om 27.718 kronor, enligt tidningen.
I söndagens skriftliga uttalande uppger paret att ersättningen översteg 1.000 kronor per år. Det betyder att man är skyldig att lämna in kontrolluppgift till Skatteverket. Det har inte paret gjort. "Att så inte har skett beklagar vi", skriver de.
Vad händer om man inte skickar in kontrolluppgiften?
- Det är allvarligt, det är ett brott mot skattelagstiftningen och då kan man dömas för skatteförseelse om brotten är mindre. Det ger böter, men var beloppetsgränsen går är upp till åklagaren att avgöra, säger Björne Sjökvist.
Varför ska ni ha kontrolluppgiften?
- Det innebär att vi inte får information om att en person haft inkomster som ska beskattas, säger Sjökvist.
Enligt pressekreterare, Carl Johan Swanson vill paret Cederskiöld inte uttala sig för Dagens Nyheter.
När kommer man att skicka in kontrolluppgifterna?
- Det kan jag inte svara på, men man beklagar att det inte har skett, säger han.
Charlotte Cederschiöld är EU-parlamentariker. Carl Cederskiöld har varit tung moderat politiker i Stockholm, nu är han regeringens förhandlare för huvudstadens infrastruktur.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Läs engelska i London
Utmana dig själv med en av Språkpunktens roliga kurser!
-
Boka billigt hotell här
BOKA - Vi hjälper dig hitta det bästa hotellet i ditt resmål.













