Klimatet

Sverige tar brett initiativ till klimatsäkert bistånd

Publicerad 2007-09-24 00:23

Statsminister Fredrik Reinfeldt berättade exklusivt om planerna innan han reste till New York.

Sven-Erik Sjöberg Statsminister Fredrik Reinfeldt berättade exklusivt om planerna innan han reste till New York.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Regeringen ska upprätta en internationell kommission för att klimatsäkra världens biståndsinsatser. Arbetet inleds i höst och slutförs i samband med det svenska ordförandeskapet i EU andra halvåret 2009. I dag, måndag, informerar statsministern FN-chefen om initiativet.

I dag samlas över 70 statschefer i FN-högkvarteret i New York för att lägga upp riktlinjer för FN:s stora klimatkonferens på Bali i december. Med sig i bagaget har statsminister Reinfeldt ett unikt svenskt åtagande.

Strax före avresan berättar han exklusivt för DN om sitt initiativ.

- Sverige ligger i framkant som biståndsgivare. Men vårt och andras bistånd riskerar att sättas ur spel av klimatförändringarna. Kommissionens uppgift blir att ta reda på hur man kan använda biståndet för att möta klimathotet, säger Fredrik Reinfeldt.

Kommissionen, som får namnet The Commission on climate change and development, ska ledas av biståndsminister Gunilla Carlsson och bestå av forskare och representanter för både givar- och mottagarländer. Ett sekretariat ska upprättas i Stockholm med en budget på 10-15 miljoner kronor.

Arbetet ska komma i gång redan under hösten och pågå i 18 månader. De rekommendationer till världens biståndsgivare som blir resultatet ska sedan kunna presenteras under det svenska ordförandeskapet i EU andra halvåret 2009.

Idén om en biståndskommission har funnits en tid på UD, men tog fast form i våras. För statsministern kom det avgörande ögonblicket när Tanzanias president Jakaya Kikwete var på statsbesök i Sverige i februari.

- Vi pratade om klimatet och han beskrev hur tungt det kändes att tvingas se på hur snön på Kilimanjaro bara smälte bort. Detta ställde problemet i blixtbelysning: Att det är utvecklingsländerna som drabbas snabbast av klimatförändringarna, samtidigt som de har minst resurser att göra något åt det.

Fredrik Reinfeldt ser att Sverige med sitt långvariga biståndskunnande kan göra en insats.

- Om Sternrapporten (som konstaterar att den globala uppvärmningen hotar världsekonomin, reds anm.) varit britternas insats, kan detta bli vår. Vi vill vara med om att utveckla FN:s biståndsarbete och finna svar på hur vi på bästa möjliga sätt kan använda biståndet till att möta klimathotet i de länder där verkningarna är som störst, säger han.

Det kan handla om att samordna insatser kring skogsprojekt i de värst drabbade områdena, om att trygga vattenförsörjningen, om att minska jorderosionen, om att förebygga naturkatastrofer etcetera.

- Kommissionens rekommendationer kan säkert komma att påverka inte bara givarländernas utan också Världsbankens arbete. För världen har bråttom nu, klimatåtgärderna kan inte vänta!

I New York ska Fredrik Reinfeldt - förutom att delta i FN-mötet - som enda regeringschef tala på en presskonferens om ett näringslivsinitiativ som syftar till att minska de globala koldioxidutsläppen.

Initiativet heter Carbon disclosure project, CDP, och går ut på att världens företag ska uppmanas att avslöja sina koldioxidutsläpp och att åta sig att minska dessa. Tillskyndare är några av världens stora institutionella placerare och politiker som Tony Blair, Bill Clinton, Al Gore och Angela Merkel.

Varje år skickar CDP frågeformulär till 2.400 företag. På detta sätt har över 90 procent av världens 100 största företag förmåtts att avslöja sina utsläpp. Paradexemplet är USA:s största affärskedja Wal-Mart som åtagit sig att minska sin energikonsumtion med 20 procent.

- Jag vill ge mitt stöd till detta arbete. Det visar att företagen kan vara både vinstdrivande och klimatstategiska. De inser att konsumenterna kommer att kräva det av dem. Att denna insikt finns märkte jag inte minst under min USA-resa i maj. Näringslivet ville mer än den federala regeringen, konstaterar Fredrik Reinfeldt.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Foto: EPA/Scanpix

Storflygplats hotad – terminaler utrymda

En person gripen. En av Europas största flygplatser, evakuerades vid lunchtid på måndagen på grund av ett bombhot.

Foto: Scanpix

Många flirtar på semestern

Sol och fler sovtimmar orsakerna. Nästan hälften av svenskarna flirtar på semestern, visar en ny undersökning.