En av förre statsministern Göran Perssons närmaste medarbetare, Jan Larsson, anklagar SVT för att av kommersiella skäl ha styrt den politiska debatten efter teveserien. Men SVT tillbakavisar kritiken.
I tretton år har Jan Larsson arbetat i kretsen närmast Göran Persson. Han har pratat med sin förre chef om programmen, men vill inte berätta hur Persson kommenterat dem.
Själv är han mycket kritisk mot hur SVT lanserat serien "Ordförande Persson", som bygger på journalisten Erik Fichtelius intervjuer under elva år.
- Om SVT i den här typen av program bara ska konkurrera med kommersiella tevekanaler så har vi inget behov av public service, säger Jan Larsson.
Han säger sig inte ha så mycket att invända mot själva programmen, även om han för egen del hade velat ha mer om politiska resonemang och skeenden. Samtidigt uttalar han stor irritation över debatten som följt.
- Av hundra timmars intervjuer har man visat kanske två timmar, totalt. Men allt snack efteråt handlar om sammanlagt två minuter, där Göran Persson fäller några omdömen som upplevs som hårda.
Jan Larsson vänder sig mot att SVT gett exklusiv förhandsinformation till olika medier. Kvällstidningar fick till exempel veta vad Persson sade om sin skilsmässa.
- Syftet var att skapa konfliktdramaturgi. Precis så skapade man en jättehype kring dokusåpan "Robinson": kärleksaffärer, saker man inte fick se och hårda omdömen i trängda situationer. Helga Baagøe, kommunikationsdirektör på SVT, tillbakavisar kritiken. Marknadsföringen avviker inte från hur man brukar göra, menar hon.
- Vi vill få ut våra program så mycket som möjligt till publiken, och vi har lyckats. Programmen har haft 1,2 till 1,5 miljoner tittare.
Om anklagelsen att kvällstidningar fått material i förväg säger hon:
- Jan Larsson och hans kolleger har ägnat sig åt samma typ av marknadsföring i politiken, så det finns en monumental dubbelmoral i hans utspel.
Påståendet att debatten handlat om bara några minuter av hundra intervjutimmar kallar hon absurt.
- Det är inte sant. Ingen tror väl att den enorma debatten de här dagarna har handlat om fyra 30-sekunderstrailers. Den handlar om fyra program samt extramaterialet på webben. Men det är inte marknadsföringen som skapar den, utan att Persson säger det han gör.
Att upp till en och en halv miljon tittat på programmen är en stor framgång, säger Helga Baagøe.
- Det är vad Rapport har på sina bästa sändningstider. Detta är ett samhälls- och nyhetsprojekt som fått ett enormt genomslag hos svenska folket. Jag är jättenöjd.