Bidragsfusket

Tio miljarder i bidragsfusk

Publicerat 2007-11-09 10:07

Varje år betalar trygghetssystemen ut uppåt 20 miljarder kronor felaktigt. Hälften på grund av fusk. Svenskarna har en tillåtande syn på bidragsfusk. Det framgår av en studie som finansdepartementet presenterade på fredagen.

Svenskarna är i allmänhet kraftigt emot bidragsfusk när det handlar om andras fusk. När det rör den egna plånboken är det lättare att tänja på gränserna.

Så kan undersökningen som Delegationen mot felaktiga utbetalningar har gjort sammanfattas.

Hela 95 procent av befolkningen anser att det inte är rätt att fuska med bidrag. Speciellt allvarligt anses det vara att kombinationsfuska, exempelvis att arbeta svart samtidigt som man är sjukskriven.

Men fördömandet av fusk gäller bara andra. Undersökningen visar att många kan tänjer på reglerna. Ett exempel är att en tredjedel tycker att det inte är allvarligt att ta ut en extra sjukdag. Nästan lika många skulle behålla ett bidrag de visste var felaktigt.

Folk ser inte sitt eget fusk som brottsligt, utan hittar på olika förklaringar för att få det att verka acceptablet.

Varför fuskar folk? De som svarat i undersökningen tror att de tre främsta orsakerna är att politiker och makthavare fuskar, att moralen är låg och att risken att åka fast är liten.

Utredningen anser att svenskarnas attityd till fusk måste påverkas: tron att "alla fuskar" måste brytas. Vidare måste acceptansen för fusk minskas och fusket måste börja uppfattas som brott. Dessutom anser utredningen att förtroendet för myndigheter och organisationer måste förbättras.

Undersökningen som Delegationen mot felaktiga utbetalningar har gjort kom fram till att 18-20 miljarder kronor varje år utbetalas felaktigt från trygghetssystemen.

Av den summan beror hälften på avsiktliga fel av mottagaren, 30 procent på oavsiktliga fel och 20 procent på fel av myndigheten.

Läs mer: Minister i möte om minskad fuskkontroll

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Döda soldaterna på väg hem

Lyfte på morgonen. Flygplanet med kvarlevorna av de ihjälskjutna svenskarna väntas till Sverige under onsdagen. 13

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 146

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 12

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

160 befaras döda i afghanska laviner Foto: Altaf Qadri

160 befaras döda i afghanska laviner

Fast i biltunnel. Lavin gjorde vägen oframkomlig i Salangpasset. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området.

Läsplattorna har landat

Cybook och Letto. Igår fanns det inga svenska läsplattor. Idag lanseras två samtidigt. Norstedts Förlag säljer sin platta på nätbokhandelsföretaget Bokus. Bonnierförlagens pryl säljs på Adlibris. 18

Nya Ipad.

Nya Ipad. Apples läsplatta ska rädda mediebranschen. 29

Tid för e-boken?

Tid för e-boken? Hur mår den digitala bokmarknaden? 119

400 000 bilar återkallas

400 000 bilar återkallas

Honda har problem med krockkudde. Problemen kopplas ihop med elva skadade och ett dödsfall i trafiken.

DN:s motorreporter Lasse Swärd:

DN:s motorreporter Lasse Swärd: Varumärkena tål smällen.

Toyota stäms.

Toyota stäms. Miljontals bilar åter- kallade efter gas- och bromsproblem. 8

Valet 2010

Borg spiller kaffe. Borg spiller kaffe.

Minnesvärt från mandatperioden

DN.se har botaniserat på Youtube. Se Ohlys långfinger, Borgs kaffespill och andra politiska höjdpunkter som fångats på film.

Opinionen sedan 2006.

Opinionen sedan 2006. Historisk vändning krävs för borgerlig seger.

Följ valet på DN.se!

Följ valet på DN.se! Björn Hedensjö skriver på redaktionsbloggen.

Vad har hänt sedan 2006? Foto: Maja Suslin / Scanpix

Vad har hänt sedan 2006?

Tolv frågor om stridsämnena i svensk politik sedan förra valet. Testa dina kunskaper.

Vad tänker du rösta på i riksdagsvalet?

Se resultat

”Janukovytj tvingas kompromissa” Foto: Efrem Lukatsky / AP

”Janukovytj tvingas kompromissa”

DN:s Ingmar Nevéus om Ukrainas val. Allt tyder på att Julia Tymosjenko nu viker ner sig efter den knappa valförlusten. 19

Recept

Fransk läckerhet

Citronpaj. En pajbotten fylld av len, syrlig citronkräm och på toppen frasig maräng. Oemotståndligt!

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Burkens värde höjs 100 procent.

Burkens värde höjs 100 procent. Panten blir en krona jämt. 15

Skrikare.

På Stan Den fins­ka manskören Huutajat jobbar med kraft och decibel. Skrikare.

Comeback i småbils- klassen.

Comeback i småbils- klassen. Nya Audi A1 med små, snåla motorer i en sportig inramning.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 11